8-12 Mayıs Haftası Veri Gündemi: Seçim Öncesinde Piyasaları Veri Odaklı Bir Ekonomi Gündemi Bekliyor

Faiz kararlarının öne çıktığı geride kalan haftanın ardından, piyasaları gelecek hafta daha veri odaklı bir ekonomi gündemi bekliyor.

Yurt içinde Hazine ihaleleri, sanayi üretimi, ödemeler dengesi, iş gücü istatistikleri ve perakende satış verileri takip edilecek.

Yurt dışında ABD tüketici ve üretici enflasyonu ile İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararı öne çıkıyor.

Ayrıca Almanya sanayi üretimi, Çin tüketici ve üretici fiyatları, Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güven endeksi, nihai tüketici fiyatları, İngiltere ticaret, aylık ve dönemsel GSYH, sanayi üretimi verileri de takvimde yer alıyor.

MSCI’ın 2023 ikinci dönem endeks revizyonları da haftanın son günü piyasaların yakından takip edeceği bir gündem olacak.

8 Mayıs Pazartesi yurt içi piyasaların gündeminde, TÜİK, finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, 2022 yılı “Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri” raporu, İSO Türkiye ihracat iklimi endeksi açıklanacak (10.00).

Yurt dışı piyasaların gündeminde de piyasalar haftaya Japonya’dan gelecek hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileriyle başlayacak. 

Avrupa piyasaları önemli bir veriyle açılacak; Almanya’nın sanayi üretimi rakamları gelecek. Ülkede sanayi üretimi en son yüzde 2,0 ile sürpriz bir artış gerçekleştirdi (09.00).

ABD’de toptan stok ve satış rakamları açıklanacak (17.00). Bölgesel merkez bankalarının enflasyon anketlerinden New York Fed için olan açıklanacak (18.00).

9 Mayıs Salı yurt içi piyasaların gündeminde öne çıkan bir veri bulunmazken, Hazine, iç borç çevirme oranı, ortalama maliyet ve ortalama vade verilerini yayımlayacak (17.30). Hazine, 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilleri yeniden satışa çıkaracak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde, İngiltere’de Halifax tarafından hesaplanan konut fiyatları açıklanacak (09.00).

Fransa’nın dış ticaret verileriyle, cari işlemler dengesi açıklanacak (09.45).

ABD’de küçük işletmelerin durumunu en iyi yansıtan endekslerden NFIB küçük işletmeler iyimserlik endeksi açıklanacak (13.00).

Güney Amerika’nın en büyük ekonomilerinden Arjantin’in sanayi üretimi açıklanacak (22.00).

10 Mayıs Çarşamba yurt içi piyasaların gündeminde, TÜİK, sanayi üretimi istatistikleri, iş gücü rakamları ve inşaat maliyet endeksi verileri açıklanacak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde, Güney Kore’nin ödemeler dengesi raporu ve işsizlik oranı günün bölgede ilk izlenecek verileri olacak. 

Avrupa piyasaları Almanya’dan gelecek nihai enflasyon rakamlarıyla güne başlayacak (09.00). 

Piyasaların yakından takip ettiği ABD enflasyon rakamları yayımlanacak. ABD’de en son tüketici fiyatları aylık yüzde 0,1 artışla, yıllık yüzde 5,0 seviyesine kadar geriledi. Böylece enflasyon 2021 yılı Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geldi (15.30).

ABD’de Hazine bütçe dengesi açıklanacak. Bütçe en son 378,1 milyar dolar açık verdi (21.00).

11 Mayıs Perşembe yurt içinde piyasalarda, TCMB, ödemeler dengesi raporunu yayımlayacak. Cari işlemler en son 8,78 milyar dolar ile yüksek açık vermeye devam etti (10.00). BDDK ve TCMB haftalık verilerini açıklayacak (14.00/14.30).

Yurt dışı piyasalarda da Yeni Zelanda’nın gıda fiyatları yayımlanacak. Merakla beklenen Çin’den gelecek; tüketici ve üretici enflasyonları yayımlanacak. 

Avrupa piyasaları Hollanda’dan gelecek enflasyon rakamlarıyla güne başlayacak (07.30). Günün beklenen faiz kararı İngiltere Merkez Bankası(BoE) tarafından açıklanacak (14.00).

ABD’de günün beklenen verisi, üretici enflasyonu olacak. Ülkede üretici fiyatları en son aylık yüzde 0,5 düşüş göstererek, yıllık yüzde 2,7 seviyesine kadar indi (15.30). Aynı saatte haftalık işsizlik başvuruları da takvimde yer alıyor.

12 Mayıs Cuma haftanın son işlem gününde yurt içinde, TÜİK, perakende satış, ciro endeksleri ve dış ticaret endeksleri verilerini yayımlayacak (10.00).

Yurt dışı gündemde de MSCI, 2023 ikinci dönem endeks revizyonlarını açıklayacak. Yeni endeksler 1 Haziran 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak (01.00).

İngiltere’den yoğun bir veri akışı yaşanacak; ticaret, aylık ve dönemsel GSYH, sanayi üretimi, hizmet üretimi, inşaat üretimi, işletme yatırımları verileri yayımlanacak (09.00). Almanya’dan cari işlemler dengesi gelece (16.00).

Dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülkelerinden Arjantin’in Nisan ayı rakamları gelecek. Ülkede enflasyon en son aylık yüzde 7,7 artışla son 20 yılın en yüksek aylık oranını gördü. Yıllık artış oranı ise yüzde 104,3 seviyesine kadar çıktı (22.00).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir