AKP’li Ceylan, anıt ağaçları kesen Orman İşletmesi’ne isyan etti: ‘Üzüntümüzden kahrolduk’

Posted by

AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Ankara’da bulunan Nallıhan Sarıçalı Dağı’nda 50 kadar anıt ağacın kesildiğini belirtti.

Ceylan, Nallıhan İlçesi yakınlarındaki ormanlık alanın 21 Ekim 2021’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Sarıçalı Dağı Ulusal Parkı olarak muhafaza statüsüne kavuşturulduğunu lisana getirdi.

Bölgede, 600 civarında anıt özelliği taşıyan 70 ile 180 santimetre çapında 500 ile 1200 yaş aralığında karaçam, kasnak meşesi, ardıç ve fındık ağaçları bulunduğunu belirten Ceylan, Sarıçalı Dağı’nın varlıklı biyoçeşitliliğe sahip olduğunu söyledi.

Ceylan, bölgenin Türkiye’nin anıt ağaç müzesi özelliği taşıyan eşi bulunmayan tek ekosistem olduğunu söz ederek, Sarıçalı Dağı Ulusal Parkı’nın kuzey eteklerinde çok sayıda anıt ağaç olmasına ve mutlak korunması gereken ekosistem olmasına karşın Orman Genel Müdürlüğünün bölgenin ulusal park hududuna dahil edilmesine müsaade vermediğini bildirdi.

Bu ormanlarda ve eğimi yüzde 60 üzerinde olan ormanlarda silvikültürel müdahaleler yapılamayacağını belirten Ceylan, “Aslında ana hedef bu ormanların doğal haliyle olduğu üzere korunmasıdır. Amenajman Planı’ndaki bu açık öngörüye karşın, plana karşıt olarak bakım yapmak mazeretiyle bu alanda yüzlerce ağaç kesilmiş bulunmaktadır. Bu kesilen ağaçlardan 50 civarındaki ağaç ise anıt ağaç özelliği taşımaktadır” diye konuştu.

‘ALLAH’A HAVALE’ ETTİ

Nallıhanlı olduğunu ve Orman İşletme Şefliği ile genel müdürlük vazifelerinde bulunduğu için bölgede teknik inceleme yaptığını anlatan Ceylan, “Yaptığımız incelemeler sonucunda yapılan ağaç bölümlerinin bilimden, teknikten uzak Amenajman Planı’na karşıt olduğuna şahsen şahit olduk. Kesilen 50 civarındaki anıt ağacın 80-140 cm çapında, yaklaşık 500-1100 yaşlarında olduğu anlaşılmış olup, bu görünüm karşısında üzüntümüzden kahrolduk” sözlerini kullandı.

Konuya dair Twitter hesabından da kesilen ağaçlardan kimilerinin fotoğraflarını paylaşan Ceylan, “Ülkemizin tek Anıt Ağaç Müzesi olan Nallıhan Sarıçalı Dağı nda çapları 70 ile 140 cm, yaşları 500 ile 1200 olan 50 ye yakın anıt ağaç Orman İşletmesi tarafından kesilmiştir. Bu katliamı meslek taasubu içinde örtbas etmeye çalışanları Allah a havale ediyorum” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.