Bilim insanları o ilaçlar için uyardı: “Demansı hızlandırıyor”

Posted by

Yeni bir çalışmada; anti-anksiyete ilaçları konusunda bilim insanlarını hayrete düşüren sonuçlara ulaşıldı. Araştırma sonucuna nazaran; bu ilaçların bilhassa uzun vadeli kullanımı halinde beyin sıhhatini olumsuz bir formda etkileyebileceği ve demansın hızlanmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Yeni bir çalışma; anti-anksiyete ilaçları kullanmanın, bir kişiyi hayatının ilerleyen devirlerinde bilişsel gerileme geliştirme konusunda değerli bir risk altına sokabileceğini ortaya çıkardı.

Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Örgütü’nden (ANTSO) araştırmacılar, ilaçların beynin mikroglial hücrelerini etkileyebileceğini ve bunun da beynin nöronlarının değerli bir kesimi olan dendritik dikenlere müdahale ettiğini buldu. Araştırmacılar; ilaçların yavaş yavaş beynin hücreleri elektriklendiren ve aktive eden kısmına tesir ettiğini öne sürdü.

ANTSO’da profesör olan Richard Banati, Neuroscience News’e verdiği demeçte; “Bu müşahede değerli, zira anti-anksiyete ilaçlarının uzun müddetli kullanımının demansın hızlanmasına katkıda bulunduğu düşünülüyor ve bunun nasıl olabileceği bilinmiyordu” dedi.

Araştırma sonucunda, anti-anksiyete ilaçlarının demansın hızlanmasına katkıda bulunduğu görüldü.

UZMANLARI ŞAŞIRTAN SONUÇLAR

Anksiyete ilaçlarının bilişsel gerileme üzerindeki tesiri üzerine yapılan araştırmaların birçok, nöronlara ve ortalarındaki sinapsa odaklanıyor. ANTSO grubu ise mikroglial hücrelere odaklanıyor. Banati araştırmayı şu biçimde açıkladı: “Bunlar, hudut hücrelerinin gömülü olduğu nöronal olmayan matrisin bir modülü olan küçük ve epeyce hareketli hücrelerdir. Bu matris beynin değerli bir kısmını oluşturuyor ve aslında hudut ağlarının işleyişini direkt etkiliyor.”

Araştırma grubu, nörolojik sisteme nasıl reaksiyon vereceğini görmek için yaygın bir anksiyete ilacı olan diazepamı farelerde test etti. Ve direkt olarak sinapslara gitmediğini, bunun yerine mikrogliaya gittiğini keşfettiler ki bu pek çok uzmanın beklemediği bir şeydi.

YENİ TİP İLAÇLARIN GELİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ

Bu, ilacı alan birtakım bireylerin şiddetli yorgunluktan ve hatta daha sonraki hayatlarında bunama ve öteki bilişsel sıkıntılardan muzdarip olmasının nedeninin mikroglial hücrelerden kaynaklanabileceğine ulaşıldı.

Araştırma şimdi erken basamakta olsa da beyinde uzun vadeli hasara neden olmayan zihinsel durumun tesirlerini engelleyebilecek yeni bir anksiyete ilacı sınıfının kapısını aralıyor.

Aynı vakitte Amerika’da bu ilaçları kullananların sayısı pandemi sırasında, bilhassa de gençlerde arttığı için araştırma başka bir değer taşıyor. İlaç reçeteleri, Covid-19 salgını başladığında yüzde 21 arttı ve en büyük sıçrama 13 ila 19 yaşları ortasında gerçekleşti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.