Bodrum’daki 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası sona erdi

Posted by

Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası, ödül merasimiyle tamamlandı.

Uluslararası Optimist Sınıf Birliği (IODA) tarafından Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) iş birliğiyle düzenlenen tertipte son gün yarışlarının akabinde dereceye girenler belirlendi.

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesinin konut sahipliğinde gerçekleştirilen ve Gençlik ve Spor Bakanlığınca da desteklenen etkinlikteki yarışlara katılanlar, İçmeler açıklarında uğraş etti.

İki günü kadro yarışları olmak üzere sekiz yarış gününde sportmenlerin en düzgün dereceyi elde etmek için yelken açtığı şampiyonaya 61 ülkeden 276 sportmen katıldı.

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen ödül merasiminde konuşan Muğla Valisi Orhan Tavlı, gençlerin bir ortaya gelerek sevgiye ve dostluğa yelken açtığını söyledi.

Tavlı, Türk misafirperverliğini, Muğla’nın spor turizmi potansiyelini ve eşsiz hoşluklarını paylaşmaktan memnunluk duyduğunu tabir etti.

Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan ise Türk atletlerinin memleketler arası tertiplerde muvaffakiyetler elde ettiğine dikkati çekti.

Baykan, “Bugün çok memnunuz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde optimistte birinci altın madalyasını kazandı. Bu madalyayı Medine Havva kızımızla kazandık. Bizim için çok kıymetli muvaffakiyet.” dedi.

“Kendi sularımızda, konutumuzda kadromuzla dünya dördüncülüğü ve optimist sınıfında birinci altın madalyayı aldık.” diyen Akdurak, “Bu başarıda emeği geçen başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız olmak üzere herkese gönülden teşekkür ediyorum.” sözünü kullandı.

IODA Lideri Kevin Whitcraft de hoş bir tertip olduğunu ve hoş yarışlar yapıldığını kaydetti.

DERECEYE GİRENLERE MADALYA VE KUPALARI VERİLDİ

Optimist genel sıralamada Tayland’dan Weka Bhanubandh birinci, Amerika’dan James Pine ikinci, İtalya’dan Francesco Carrieri de üçüncü oldu.

Türk atlet Medine Havva Tatlıcan’ın birinci olduğu kızlar kategorisinde ise Yunanistan’dan Chrysoula Kanellou Kokkinaki ikinci, Brezilya’dan Joana Freitas üçüncü oldu.

Takım yarışlarında da Amerika birinci, Ukrayna ikinci ve İsveç üçüncü oldu.

Törende, farklı kategorilerde ödül ve çeşitli ikramlar verildi. Ödül alan Ukraynalı sportmenler, üzerinde İngilizce “Savaşa hayır” yazılı ülke bayrakları ile kürsüye çıktı.

Sporculara mükafatları, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykam, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, Kıyı Güvenlik Güney Ege Küme Kumandanı Yarbay Süleyman Ercan, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Lideri Hasret Akdurak ile IODA Lideri Kevin Whitcraft tarafından verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.