Bulaşıcı Hastalığa Yakalanmayan Bir Hayvanda Bulunan Protein İnsanlara da Umut Olabilir!

Bilim insanları antibiyotiğe dirençli mikrop türlerinin artması nedeniyle bulaşı hastalıkların önlenmesine yönelik farklı araştırmalar gerçekleştiriyor. Timsahların sahip olduğu bir özellik bulaşıcı hastalıklardan korunmalarına yardımcı oluyor. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.iflscience.com/why-crocod…

Bilim insanları antibiyotiğe dirençli mikrop türlerinin artması nedeniyle bulaşıcı hastalıkların önlenmesine yönelik farklı araştırmalar gerçekleştiriyor.

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma sonucunda, tuzlu su timsahlarında bulunan defensin adı verilen antimikrobiyal proteinlerin bulaşıcı hastalıklara karşı kilit bir rol oynadığı anlaşıldı.

Bitki ve hayvanlarda üretilen defensin, hayvanların beyaz kan hücreleri tarafından, mukoza zarlarında (örneğin akciğerlerde ve bağırsaklarda) üretiliyor. Amaçları bulaşıcı organizmaları öldürerek bağışıklık sağlamak.

Kirli suda yaşayan timsahlar, avlanırken ve bölge için savaşırken sıklıkla yaralanmalarına rağmen nadiren enfeksiyon geliştirir. Bu, timsahların güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu gösteriyor.

Bağışıklık sistemlerinin bu zorlu ortamlarda onları korumak için zaman içinde nasıl adapte olduklarını daha iyi anlamak için araştırmalar yapıldı.Tuzlu su timsahının genomu araştırılarak, CpoBD13 adlı belirli bir defensinin insanlarda oluşan, mantar enfeksiyonlarının önde gelen nedeni olan ‘candida albicans’ mantarını öldürmede etkili olduğu görüldü.

CpoBD13 çevredeki ortamın pH’ına göre aktivitesini kendi kendine düzenleyebiliyor. Onu önemli yapan da bu özelliği.

Araştırmacılar Scott Williams ve Mark Hulett: ‘Ekibimiz bu mekanizmayı X-ışını kristalografisi adı verilen bir işlem kullanarak CpoBD13’ün yapısını ortaya çıkararak keşfetti.’

‘Yeni ilaç arayışındayken, çalışmamız, potansiyel antibiyotikleri bulmak için önemli. Timsahların savunmalarını karakterize ederek, CpoBD13’ü etkili bir antifungal haline getirmek için gereken temeli sağladık.’

‘Ancak klinik deneyler uzun ve maliyetli bir süreç. İlk keşiften itibaren, yeni bir ilacın onaylanması beş ile 20 yıl sürebilir.’

‘Şu anda, protein bazlı tedaviler kişinin sağlıklı hücrelerine zarar verebilir. Timsahın defensinleri hakkındaki bilgimizi kullanarak, CpoBD13’ün pH algılama mekanizmasını almak için protein tasarlayabiliriz. Böylece, sadece enfeksiyonla karşılaştıklarında etkin hale gelirler.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir