Donanmanın ‘kutup yıldızı’ Cem Aziz Çakmak anılıyor

Posted by

Balyoz kumpası ile tutsak edilen ve cezaevinde kansere yakalanan kumpas şehidi Emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, yaşama veda edişinin 7. yılında ailesi ve dostları tarafından düzenlenen merasimle anılacak.

‘Donanmanın kutup yıldızı’ olarak anılan Çakmak için anma, yarın Karacaahmet Mezarlığı 32. Ada / J-208 Parseli’ndeki gömütü başında saat 11.00’de yapılacak.

KİMDİR?

19 Nisan 1963’te Gölcük’te doğan Cem Aziz Çakmak, Kıbrıs Gazisi Mustafa Cemil Çakmak’ın oğludur. 1983 yılında Deniz Harp Okulundan mezun olan Çakmak, 2008 yılında tuğamiral rütbesine terfi etti. Güney Küme Saha Kumandanı olduğu sırada Balyoz davasında 23 Şubat 2010’da gözaltına alınan ve tutuklanan Tuğamiral Çakmak, 38 sonra hür bırakıldı, 11 Şubat 2011’de tekrar tutuklanarak Hasdal Askerî Cezavine gönderildi.

Sonrasında Silivri Cezaevine nakledildi. 18 yıl mahpus cezası alan ve cezası Yargıtay’da onanan Çakmak, mahpusta akciğer kanseri oldu ve tedavi görmeye başladı. 1 Şubat 2014’te infazının sıhhat meseleleri sebebiyle ertelenmesine karar verildi. 31 Mart 2015’te beraat etti.

3 Temmuz 2015’te hayatını yitirdi. Ömrünü yitirdiğinde 52 yaşındaydı. Daha sonra tutuklama kararı veren hâkim Ömer Diken’e silahlı terör örgütü üyesi olmak 13 yıl 4 ay mahpus cezası verildi ve Balyoz sanıkları beraat etti

NE DEMİŞTİ?

Çakmak, savunmasında “Hiçbir ülke bizim hakkımızda “bizim çocuklar başardı’ diyemeyeceği için buradayız. Atatürkçü kimliğimiz, karada terörle uğraş ettiğimiz, denizde global güçlerin oyunlarını bozduğumuz için buradayız. Hainlik ve ihanetin odağı olan ve dış mihraklara uşaklık eden onursuzlara sesleniyorum. Bu salondaki koltuklara oturacaksınız ve vatana ihanetten yargılanacaksınız. Bundan kaçışınız asla mümkün değil..” demiş, kanser tedavisi gördüğü sırada da “Ey Ahmet Altan, GATA’daki hasta yatağımdan sana meydan okuyorum!” cümleleriyle reaksiyon göstermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.