Eski Proud Boys liderine 6 Ocak Kongre baskını nedeniyle 22 yıl hapis cezası

T24 Dış Haberler

ABD’li aşırı sağcı Proud Boys grubunun eski lideri Enrique Tarrio, Trump destekçilerinin 6 Ocak 2021’de yaptığı Kongre baskınındaki rolü nedeniyle 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılar, Tarrio için 33 yıl hapis cezası istemişti. Hakim bunu kabul etmese de 2020 seçimleri sonrası yaşananlar ve 6 Ocak Kongre saldırısı ile davalarda şu ana kadar verilen en ağır cezayı Tarrio’ya verdi. Daha önce davalarda en uzun cezayı 18 yıl ile Proud Boys üyesi Ethan Nordean ve milis grup Oath Keepers’ın kurucusu Stewart Rhodes almıştı. 

Tarrio, ABD Adalet Bakanlığı’nın Kongre baskınıyla ilgili yürüttüğü en önemli davalardan birinin ana hedefiydi. 

Washington’daki duruşmada Tarrio, 6 Ocak’ta yaşananlar sebebiyle üzgün olduğunu söyledi ve cesaretleri nedeniyle polis memurlarını tebrik etti.

Tarrio, hem Donald Trump’ın 2020 seçimlerini kaybettiğini, hem de Joe Biden’ın kazandığını bildiğini söylerken, “6 Ocak’ta olanlar ulusal bir utanç kaynağıydı” dedi. 

Hakim Timothy Kelly’ye kısa bir ceza için yalvaran Tarrio, “Lütfen benden 40’lı yaşlarımı almayan” dedi. 

Kelly, “O gün bizim daha önce hiç ihlal edilmemiş barışçıl güç transferi geleneğimizi kırdı. Bunu bir daha yaşayamayız” dedi. 

6 Ocak 2021’de Kongre’de Biden’ın seçim zaferi resmileştirilirken Trump’ın destekçileri, “seçimin çalındığı” iddiasıyla Kapitol Binası’nı basmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx