Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

ahmet 0
Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Yapay zeka (AI), araştırma laboratuvarlarından hızla çıkıp iş dünyasına giriyor. Yüzlerce nişteki sektör liderleri, müşteri etkileşimlerini geliştirmek için sohbet robotları kullanan çağrı merkezlerinden, dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etmek için saniyeler içinde sayısız veri noktasını analiz eden bankalara kadar yapay zekanın potansiyelini kullanıyor. Müşteri Avatarını Oluşturmak İş dünyasının ileri gelen şirketleri, veriler aracılığıyla daha bilinçli iş kararları […]

Yapay zeka (AI), araştırma laboratuvarlarından hızla çıkıp iş dünyasına giriyor. Yüzlerce nişteki sektör liderleri, müşteri etkileşimlerini geliştirmek için sohbet robotları kullanan çağrı merkezlerinden, dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etmek için saniyeler içinde sayısız veri noktasını analiz eden bankalara kadar yapay zekanın potansiyelini kullanıyor.

Müşteri Avatarını Oluşturmak

İş dünyasının ileri gelen şirketleri, veriler aracılığıyla daha bilinçli iş kararları almak ve müşteri davranışına ilişkin daha iyi tahminler yapmak için bu teknolojiden yararlanırken, müşteriler de yapay zekânın kullanımına giderek daha fazla alışıyor. Yakın tarihli bir ankete göre, müşterilerin % 51’i şirketlerden beklentilerinin artık yapay zekâdan etkilendiğini bildirmektedir. Yapay zekanın geleceği iş kurallarını değiştirecek şekilde belirlendiğinde, kuruluşların yapay zekanın faydalarından daha iyi yararlanması için nasıl hazırlanacaklarını bilmesi gerekiyor. İşte bu konuda bilinmesi gerekenler;

Günümüzde İşletmeler Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?Zaman zaman, çeşitli önde gelen sektör oyuncuları, yapay zekânın ilgili nişlerinde sunduğu fırsatlardan yararlanmak için günden güne daha istekli olmaktadırlar. Son derece iyi bilinen makine öğrenimi (ML) şirketi SparkCognition’ın kurucusu ve CEO’su Amir Hussain, yapay zekanın bir tür yazılımın yeniden doğuşu olarak tanımlıyor. Hatta bu yazılımın kendi başına kararlar veren, programcılar tarafından öngörülmeyen durumlarda bile hareket edebilen bir yazılım biçimi olduğunu belirtiyor. Yapay zeka, geleneksel yazılımın aksine daha geniş bir karar verme kabiliyetine sahiptir.
Yapay zekanın bu gibi özellikleri, yapay zekayı çeşitli endüstrilerde son derece değerli bir varlık haline getiren birçok özellikten bazılarıdır. Yapay zeka; bir rüzgar türbününün onarıma ihtiyacı olduğunu belirlemek gibi karmaşık görevlerden, bir ziyaretçinin ve personelin yollarını bulmasına yardımcı olmak kadar basit görevlere kadar gerçekleştirebilir.
Bunun yanında yapay zeka, sağlık sektöründe de büyük bir potansiyel gösteriyor , Genellikle büyük miktarda veriyi yakalayan sağlık sistemlerinde lullılıyor, bu da özellikle de hastaları eski teknolojiler kadar uğraştırmıyor. Örneğin, akıllı cihazlar, uzaktan izlenmekte olan hastalara takılan sensörlerden veri toplamaktadır. Bu veriler daha sonra makine öğrenme algoritmalarıyla bağlamsallaştırılır ve hastanın hayati durumlarını izlemek ve buna göre daha doğru karar vermesi için doktorlara veya pratisyen hemşirelere iletiliyor.
Bu gibi karmaşıklığı günden güne artan teknolojilerde, güvenliğin sağlanmasının da gittikçe zor bir hal alıyor. Bu güvenlilik sorununun çözecek siber güvenlik uzmanına her firmanın sahip olmasının da imkansız olmuyor. İşte bu durumda yapay zeka burada da giderek daha önemli bir rol oynuyor.Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?
AI aynı zamanda müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ortamını da değiştieiyor. Yazılım sistemleri, hassas ve güncel kalmak için genellikle kalifiye personel müdahalesi gerektirir. Ancak yapay zeka bu platformlarla entegre ettiğinde, normal bir CRM sistemi, işletmeleri ilişki yönetimi oyunlarının zirvesinde tutan otomatik düzenleyen ve kendi kendini güncelleyen bir sisteme dönüşüyor.
Yapay zekanın iş dünyası üzerindeki etkisi çoktan başladı ve artmaya devam edecek. Mesela, piyasada zaten AI destekli sohbet robotları sunan birden fazla şirket bulunmaktadır.Örnek olarak bir avukat web sitesine girildiğinde, bu chatbot özellikleri soruların yanıtlanmasına yardımcı olabilir. Ve en sık sorulan soruları cevaplayarak yardım potansiyelini yükseltebilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilir. AI, bir şekilde her sektöre dokundu ve etkileri geniş kapsamlı oldu ve olmaya da devam edecek.

Dikkat Edilmesi Gereken Yapay Zeka İş Trendleri

İş dünyasında rekabeti kıyasıya çetin bir arenadır. Bu arena içerinde yer edinmek ve yükselmek isteyen firmaların çağın gerektirdiği yeniliklere açık olması gerekir. Yapay zekâda bunlardan biridir. İş dünyasında dikkat edilmesi gereken yapay zeka trendleri şu şekilde sıralanabilir;

Yapay zeka destekli çiplerin yükselişi
En iyi sonuçları sağlamak için yapay zekânın özel işlemcilere bağımlılığı, yapay zeka destekli yongaların yükselişini kolaylaştırdı. En hızlı merkezi işlem birimleri (CPU’lar) bile bir AI modelini eğitme hızını artırmayabilir. Yapay zeka özellikli uygulamaların yürütülmesini hızlandırmak için AMD, Intel, NVIDIA ve Qualcomm gibi yonga üreticileri özel yongalar gönderecek. Bu çipler, diğerleri arasında görme, bilgisayar doğal dil işleme ve konuşma tanıma gibi senaryolar için optimize edilecektir. Sağlık ve otomobil endüstrilerinden gelen uygulamalar, istihbarat sağlamak için yakın gelecekte bu çiplere güvenerek çalışacaklardır.
Otomatik makine öğreniminin önemi
Yakında ML tabanlı çözümleri alt üst edecek bir trend AutoML’dir. Makine öğreniminde otomasyon , temel olarak iş analistlerini ve geliştiricileri, ML modellerini eğitmenin tipik sürecinden geçmeden karmaşık durumları ele alabilecek makine öğrenimi modellerini geliştirmeleri için güçlendirecektir.
AI tarafından AIOps aracılığıyla DevOps’un otomasyonu
Son teknoloji uygulamalar ve altyapı tarafından oluşturulan çok sayıda günlük verisi, indeksleme, arama ve analitik için yakalanır. Elde edilen bu muazzam veri kümeleri, kalıplar ve iç görüler bulmak için toplanabilir ve ilişkilendirilebilir.
Yapay zekanın diğer gelişen teknolojilerle yakınsaması
2020, AI’nın Blockchain ve Internet of Things (IoT) ile yakınsamasına ilişkin daha fazla örnek görebilir. Aslında, kendi kendine giden arabalar, IoT AI ile yakından ilgilidir ce bu anlamda sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Karar vermede kullanılan programlar, AI modelleri tarafından desteklenmektedir ve arabaların gerçek zamanlı veri toplamak için kullandığı sensörler IoT tarafından etkinleştirilir. Son olarak, derin öğrenme AI algoritmaları bu birleştirilmiş verileri kullanarak kararlar verir.
Derin öğrenme, en önemli yapay zeka becerisi olacak
Derin öğrenme bilgisine sahip AI işlerine olan talep hızlı bir şekilde artıyor. Derin öğrenme, insan beyninin yapısını ve işlevini modelleyerek çalışan yapay sinir ağları olarak bilinen algoritmalar geliştiren bir tür makine öğrenmesidir. Bu önümüzdeki birkaç yıl içinde en önemli AI becerisi haline gelecektir.

İşletmeler Yapay Zeka Destekli Bir Geleceğe Nasıl Hazırlanmalıdır?

Şu anda, teknolojinin nasıl gelişeceğini anlamak biraz zordur, ancak çoğu uzman tarafından hem fikir olan bir konu vardır o da; bu teknolojilerle normal yapılan görevlerin daha da kolay hale geldiğidir. Bu basitçe, robotlar gibi gelişmiş yapay zeka uygulamalarının günlük görevleri tamamlamada son derece yararlı olacağı ve bu da iş dünyasında ölçeklenebilirliği kolaylaştıracağı anlamına gelir.
Curation Zone’un CEO’su ve kurucusu Russell Glenister’ a göre AI, sürücüsüz arabalar gibi bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen şeyleri mümkün kılmaya başlıyor. Ve sürücüsüz otomobiller, her ikisi de temel kolaylaştırıcılar olan eğitim verilerine ve hızlı GPU’lara (grafik işleme birimleri) erişim nedeniyle bir gerçek haline geldi. Sürücüsüz arabaları eğitmek için çok büyük miktarda doğru veri gereklidir ve eğitimi üstlenmenin anahtarı hızdır. Beş yıl önce işlemciler çok yavaştı, ancak GPU’ların piyasaya sürülmesi her şeyi mümkün hale getirdi.
Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?Glenister’a göre; GPU’lar daha hızlı hale gelecek ve tüm dünyada yapay zeka yazılımının uygulamalarını geliştirecek. Bu anlamda hızlı süreçler ve çok sayıda temiz veri, yapay zekanın başarısının anahtarıdır. Nara Logics’in kurucu ortağı ve CTO’su Dr. Nathan Wilson gibi diğer analistler, yemek sanayisi gibi tanıdık faaliyetlerde bu teknolojinin devrim yaratmanın zirvesindedir. Wilson, yapay zekanın bir restoran tarafından kullanıldığında, örneğin orada bulunan konukların ilgi alanlarına göre hangi müziğin çalınacağına karar vermek için kullanılabileceğini öngörmektedir. Benzer şekilde, AI, teknolojinin kalabalığın estetik tercihlerini öngördüğü şeye dayanarak duvar kağıdının görünümünü bile değiştirebilir.
Uzmanlara göre yapay zeka dijital teknolojiyi, insanların alıştığı ekrana hapsedilmiş, iki boyutlu formdan çıkaracağını öngörmektedirler. Bunun yerine, birincil kullanıcı ara yüzü bir bireyi çevreleyen fiziksel ortam haline gelecektir. Bugüne kadar internet dünyası kullanıcıları bir oyunu oynamak, bir web sayfasıyla etkileşim kurmak veya bir e-kitap okumak için her zaman iki boyutlu bir ekrana güvendi. Şimdi ise yapay zeka ve [nesnelerin interneti] birleşimiyle olacak olan şey, ekranın ana arayüz olmayacağı yani ortam öyle olacağıdır. İnsanlar sürekli online olacak ve etrafındaki ve deneyimler tasarlayacaklar Yani binalar veya içindeki toplantı odaları kafalarındaki gibi kendileri tasarlayacaklar. Bunlar gelecekte görülebilecek 3B deneyimler olacaktır.
Sonuç olarak, AI’da meydana gelen gelişmeler, işletmelerin ve genel olarak toplumun daha geniş bir dizi genel sorunla başa çıkmasına kısa sürede yardımcı olacak şekillerde etkilerini hissettirmeye başlayacak. Bu tür ilerlemeler, hem çeviklik hem de uyarlanabilirlik gerektiren daha bileşik fiziksel görevleri otomatikleştirmeyi de mümkün kılacaktır. Yapay zekâ teknolojisi önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde tamamen olgunlaşmamış olsa da, kesinlikle şu anda düşünülene(hayal edilene göre) göre çok daha büyük değişiklikler getirme yolundadır.

Kaynakça:
https://www.businessnewsdaily.com/9402-artificial-intelligence-business-trends.html
https://www.apogaeis.com/blog/how-artificial-intelligence-will-change-business-forever/
https://www.smallbusinessrainmaker.com/small-business-marketing-blog/artificial-intelligence-in-business-its-benefits-now-and-in-the-future

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı escort ataköy escort ankara escort bayan urla escort avcılar escort esenyurt escort istanbul escort beylikdüzü escort izmir escort
denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, eskişehir escort, eskişehir escort,