HDP Kongresi: Yaklaşık 50 bin kişinin katılması bekleniyor

Posted by

ANKARA – HDP’nin “Çözüm Biziz, Kelamımız Var” sloganıyla 3 Temmuz Pazar günü Ankara Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştireceği 5’inci Olağan Büyük Kongresi’nin hazırlıkları tamamlandı.

Kongreyle ilgili HDP’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, “Türkiye’nin temel sıkıntılarına çözüm” perspektifiyle gerçekleştirilecek kongrede, ‘HDP fikriyatındaki ısrar ve Üçüncü Yol siyasetindeki kararlılık’ ön plana çıkacak.

CUMHUR İTTİFAKI’NA VE UYGUN PARTİ’YE DAVET YOK

Kongreye HDP’nin bileşeni partiler HDK, DTK ile tekrar HDP öncülüğüne kurulan 7’li ittifak üyelerinin temsilcilerinin yanı sıra CHP, DEVA, Gelecek, Saadet, Tek Parti, Sol Parti, TKP, Kürdistan İttifak partilerinin temsilcileri davet edildi. YETERLİ Parti’ye ve Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ile MHP’ye davetiye gönderilmedi.

HDP’nin açıklamasına nazaran kongreye ‘Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Sivas, Suruç ve Ankara, Konya, Seyahat, Paris katliamlarında ve Cizre bodrumlarında katledilenlerin aileleri; Şenyaşar, Tahir Elçi, Uygar Yıldırım, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in ailesi ile tutuklu siyasetçilerin aileleri; aydın, muharrir ve sanatkarların da ortalarında bulunduğu 400’ü aşkın kurum temsilcisi ve şahsiyet’ konuk olarak katılacak. Ayrıyeten Avrupa ve Orta Doğu’dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, siyasetçi ve aktivistin de ortalarında bulunduğu 100’ü aşkın yabancı delegasyon da kongrede bulunacak.

PM BÜYÜK ORANDA DEĞİŞECEK

Bin 50 resmi delegenin oy kullanacağı kongreye yaklaşık 50 bin kişinin iştiraki planlanıyor. Kongrede 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri PM (Parti Meclisi) üye listeleri ve Eş Genel Liderler seçilecek.

PM’nin büyük oranda değişeceği kongrede ayrıyeten Merkezi Disiplin Heyeti ve Uzlaşma Şurası’ndaki isimler de yenilenecek. Ayrıyeten farklı çevrelerden muharrir, aydın, sanatçı, siyasetçinin yer alacağı geniş bir İstişare Heyeti da oluşturularak delegasyonun onayına sunulacak. (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.