İSİG açıkladı: 6 ayda 842 işçi hayatını kaybetti

Posted by

İSİG’in İş Cinayetleri Raporu’na nazaran; bu yılın birinci altı ayında 842 işçi hayatını yitirdi. Bu bilginin günlük ortalaması alındığında, günde en az 5 işçinin iş cinayetlerinde öldüğü manasına geliyor. İş cinayetlerinde ölen işçi sayısı, ocak ayından haziran ayına kadar artarak sürdü. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 187 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda, iş cinayetlerini nedenleriyle ilgili şu tespitlerde bulunuldu:

  • “İş cinayetleri, mayıs-haziran ayları prestijiyle artışa geçti. Bunun temel sebebi, yaz aylarının başlamasıyla birlikte tarım ve inşaat kesimindeki hareketlenme. Bu iki işkolu, çalışma şartlarının en makus ve örgütlenme oranının çok düşük olduğu alanlar (tüm iş cinayetleri içinde vefat oranı olarak inşaatlar yüzde 19’a, tarım yüzde 17’e çıktı). Başka yandan sanayi işkollarındaki ölümlerin oranı da yükselerek yüzde 36’ya ulaştı. Bilhassa metal, güç, maden, nakliyecilik, tersane/gemi işkollarındaki vefatlar öne çıkıyor. Bu durum, klasik sendikal merkezlerin çekirdeğini oluşturan işkollarında da teminatsız çalışma şartlarındaki derinleşmeye (üretim zorlaması, işsizlik baskısı) işaret ediyor.
  • Ölüm nedenlerinden trafik, servis kazaları, haziran ayı ile birlikte artışa geçti. Temel neden olarak nakliyat ve tarımdaki iş cinayetlerini gösterebiliriz. Bilhassa araçların kâfi bakımının yapılmaması yahut yolcu taşımaya uygun olmaması, sürücülerin ağır, uzun çalışma şartlarının, uygun olmayan yolların (çökük, yetersiz aydınlatma vb.) altını çizmeliyiz. Yeniden motokurye vefatları de her hafta meydana gelen iş cinayetleri ortasında. Fakat öteki işkollarında da bu neden artıyor. Örneğin Şırnak’ta güç çalışanlarını ve Siirt’te inşaat personellerini taşıyan araçların devrilmesi sonucu dörder arkadaşımızı kaybettik. Keza en kolay tedbirler ile önlenebilecek olan yüksekten düşme ve elektrik çarpması sonucu olan ölümlerde de bir artış gözüküyor. İntiharlar ise geçinemeyen personellerin banka ve tefecilerden aldıkları borçları geri ödeyememeleri ve yapılan baskılar nedeniyle artmaya devam ediyor. Kalp krizi nedeniyle meydana gelen ölümlerde de artış var. Çok ve sıhhatsiz çalıştırma şartları kalp krizlerine neden olurken rahatsızlanan personellere gerekli birinci yardımların yapılmadığını da görüyoruz.
  • İş cinayetlerinde yaş kümelerine baktığımızda, yaz ayları ile birlikte çocuk personel vefatları arttı. Yeniden bilhassa sanayi işkollarında çalışan genç emekçi vefatlarını sıkça tespit ediyoruz.
    Bütün içinde baktığımızda, 27 yaş ve altı ölen personellerin oranı neredeyse yüzde 20. Öteki yandan 51 yaş ve üzerindeki iş cinayetlerinin oranı ise 30 civarında.
  • İnşaat ve tarımdaki ölümlerin artmasına paralel olarak mülteci-göçmen emekçi vefatları de artıyor. Göçmen-mülteci emekçilerin üçte ikisini ise Suriyeliler ve Afganistanlılar oluşturuyor. Fakat göçmen/mülteci personellerin büyük bir çoğunluğunun kayıt dışı olarak çalıştıklarını ve yeniden bu yüzden iş cinayetlerinin gizlendiğini de unutmamalıyız.
  • İş cinayetlerinde ölenlerin yüzde 3’ü sendikalı emekçi. Fakat sıhhat, belediye, eğitim, tarım, güç üzere işkollarında ölen sendikalı personel sayısını (üye oldukları sendikanın rastgele bir açıklama yapmamasından dolayı) tespit edemediğimizin altını çizmek gerekiyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.