Kalender tepesinde mutabaka

Posted by

Karadeniz’de açılması planlanan tahıl koridorunda, Türkiye, Rusya ve Ukrayna askeri heyetleri, Birleşmiş Milletler (BM) heyeti temel teknik tüm bahislerde mutabık kaldı. Buna nazaran; İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir uyum merkezi oluşturulacak. Liman çıkış ve varış noktalarında ortak denetimler yapılacak. İntikal rotalarında seyir emniyeti sağlanacak. Haftaya yapılacak toplantı ile de mutabık kalınan mevzular imza altına alınacak.

Hulusi Akar

İKİNCİ TOPLANTI GELECEK HAFTA

Toplantıya ait soruları yanıtlayan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, ilgili bakanlık ve kurumların birçok ikili toplantı gerçekleştirdiğini hatırlatarak, şunları söyledi: Besin krizinin tahliline katkı sağlamak gayesiyle atılmış kıymetli bir adım olan bugünkü toplantıda, tahıl ve başka besin yüklü gemilerin emniyetli bir formda deniz yoluyla intikal ettirilmesine ait tüm ayrıntılar üzerinde çalışılmıştır.

Temel prensipler üzerindeki mutabakatın bizim için de manası var. Bu sorunun çözülmesi konusunda tarafların istekli olduğunu görüyoruz. Bunu BM ile koordineli halde yürütmek suretiyle bir sonuca varmaya çalışacağız. Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin tekrar Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün ayrıntılar bir defa daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak.

Kalender Kasrı’nda düzenlenen dörtlü tepe yaklaşık 1,5 saat sürdü. Sultan Abdülaziz devrinde Mimar Ağos ve Sarkis Balyan’a inşa ettirilen Kalender Kasrı, Tarabya-Yeniköy ortasında yer alıyor.

4 günde 16 gemi geçti

Ukrayna, Rusya’nın Karadeniz’deki değerli limanları abluka altına alması nedeniyle Tuna Nehri’ne yakın vakitte tekrar açılan Bıstre kanalı aracılığıyla tahıl ihracatını hızlandırmayı planlıyor. Ukrayna kuvvetlerinin geçen ay Yılan Adası’nı Rus kuvvetlerinden geri almasıyla Tuna ve onun küçük ırmak limanlarına erişim mümkün hale geldi. Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuri Vaskov yaptığı açıklamada “Son dört gün içinde Bıstre kanalından 16 gemi geçti. Bu suratı sürdürmeyi planlıyoruz” demişti. Halihazırda 90’dan fazla gemi ise Tuna’nın Sulina kanalı üzerinden Ukrayna limanlarına girmeyi bekliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.