Kapadokya’nın birinci balon pilotu 35’nci yılını gökyüzünde kutladı

Posted by

Kapadokya’nın ticari uçuş yapan birinci sıcak hava balon pilotu Bilge Ezel (60) gökyüzü ile buluşmasının yıldönümünü gökyüzünde pasta keserek kutladı.

Türkiye’nin kıymetli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde günümüzde ilgi gören balon tipini birinci defa 4 Ağustos 1987’de gerçekleştiren Ezel, 35 yıldır peribacaları ile kaplı vadiler üzerinde süzülüyor. Ezel, bölge semalarında uçuşa başlamasının yıl dönümünde sıcak hava balonuyla yükseldiği gökyüzünde pasta kesti. Hisli anlar yaşayan Ezel, gözyaşını tutamadı.

AA

Bölgede sahibi olduğu sıcak hava balon firmasında pilotluğa devam eden Ezel, gazetecilere, Kapadokya’da gerçekleştirdikleri birinci uçuşun akabinde geçen süreçte bölgenin balon çeşidi ile tanınan değerli bir merkez pozisyonuna geldiğini belirtti.

AA

“BEŞ ARKADAŞ BAŞLADIK, HEPSİ BIRAKTI”

Birlikte misyona başladığı arkadaşlarının vakitle farklı bölümlere yöneldiğini anlatan Ezel, “Kapadokya’ya katmış olduğumuz ekonomik bedel büyük. Buranın tüm dünyaya tanıtımını başardık. Hem istihdam ve bölgenin yatak kapasitesinin artması farklı bir ekonomik kıymet yarattı. Her şeyden evvel dünyada bir numaralı balon uçuş merkezi unvanı yakalandı. 1987’den sonra Kapadokya’da çok şey değişti. O periyot beş arkadaş başlamıştık lakin öbürleri bıraktı. Değerli olan küresel bir marka yaratmaktı. Kapadokya ve balon dünyada marka olarak yerini aldı” diye konuştu.

Ezel, Kapadokya’nın yanı sıra Türkiye’nin farklı turizm merkezlerinde de balonla uçuş aktiflikleri düzenlediğini, bölgede uluslara ortası nitelikle sıcak hava balon şenliği düzenlemeyi hayal ettiğini de kelamlarına ekledi. AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.