Kılıçdaroğlu: Memleket Partisi’ne de gideceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin adaylığına ilişkin “Diğer partiler gibi Memleket Partisi’ne de gideceğim. Arkadaşlarımız ziyaret için başvuracaklar. Uygun görürlerse, belirlenen tarihte gitmek istiyorum” diye konuştu.

HDP ile görüşmenin olumlu geçtiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, HDP’nin “ilkelerde anlaşırsak destekleriz” yaklaşımını ve iktidar medyasındaki “bakanlık verecekler” haberleri anımsatıldığında, HDP’nin bakanlık gibi bir talebi olmadığının altını çizdi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Maraş merkezli deprem felaketinin ardından iktidarın, yaptığı konutlar için depremzedelerden para alacak olmasını eleştirerek, depremzedelere ücretsiz konut vaadinde bulundu.

Vatandaşın bu konutları satın alırken devlete güvendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Çünkü o konut vatandaşa teslim edilene kadar 22-23 imza atılıyor. Yer belirleniyor imza atılıyor. Zemin etüdü yapılıyor imza atılıyor. Proje ruhsatlandırılıyor imza atılıyor. Yapı denetimi başlıyor imza atılıyor. İskan için imza atılıyor. Vatandaş ise sadece tapuyu alırken imza atıyor. Haliyle imza atan herkes, yani devlet, o vatandaşa aldığı evin güvenli olduğunu beyan etmiş oluyor. Eğer o ev şimdi kullanılamaz hale gelmişse, sorumluluk devletindir ve devlet bu sorumluluğu karşısında vatandaşın evini vermek zorundadır” diye konuştu.

“Depremzede zaten bitmiş. Her şeyini kaybetmiş. Şimdi bir de ona ev satacaksınız. Sadece kendisini değil, gelecek nesillerini borçlandıracaksınız. Bu depremzedelere reva mı?” diye soran Kılıçdaroğlu, kaynak konusuna ilişkin de şunları söyledi:

“Zaten iki yıl ödemesiz verilecek. Yani binalar devletin parasıyla yaptırılacak. İki yıl para almıyorsanız, binaları para almadan yapabiliyorsunuz demektir. Ayrıca bu konu için ayrılmış kaynakları yerinde kullanmak dahi ihtiyacın büyük bölümünü karşılar.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir