Koronavirüs günlük hadise sayısı kaç? Kapanma geri dönecek mi?

Posted by

Mart 2022’den itibaren azalan olay sayısı, haziranın ikinci yarısından itibaren yine artış eğilimine girdi. Artışın Omicron varyantının bulaşıcılığı yüksek BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının dünyada giderek hakim hale gelmesinden kaynaklandığı iddia ediliyor. Pekala, Türkiye’de ve dünyada koronavirüs hadise sayısnda son durum ne? Kapanmalar geri dönecek mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının akabinde gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Covid-19 dalgasını Türkiye’nin 4-5 hafta evvel görmeye başladığını belirtti.

KORONAVİRÜS GÜNLÜK HADİSE SAYISI KAÇ?

Bakan Koca, “Avrupa’daki dalgayı biz, 4- 5 hafta evvel görmeye başladık. Şu devir günlük olay sayısında Almanya, İtalya, Fransa üzere gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüz binleri geçen hadiseler görüyoruz. Bizde ise giderek artan bir olay sayısı olduğunu görüyoruz. Olay sayısının artışı ile birlikte hastane yükü, birebir oranda artmıyor. Olay sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O manada, önemli bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Ağır bakımlarda da bu artışların besbelli ve önemli olmadığını görüyoruz. Artışın birebir oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” tabirlerini kullandı.

COVİD-19 NE VAKİT BİTECEK?

Bakan Koca, üst teneffüs yolu enfeksiyonu kuşkusu olanların kalabalık ortamlarda maske takması gerektiği ikazında bulundu. Koca, “Riskli olan şahısların şayet bir belirti varsa erken periyotta testlerini yaptırıp, şayet müspetse o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu kelam konusu olabilir. Hasebiyle elimizde ilacımız var, aşımız var. Ferdî önlemlere uyarak Covid’le yaşamayı artık öğrendik. ‘Covid bitti mi, bitecek mi?’ Bitmeyecek, bir influenza üzere düşünün. Aslında son periyotta de belirtileri grip gibisi seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor. Beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu üzere gelişiyor. Fakat ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha besbelli, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım” sözlerini kullandı.

KAPANMA OLACAK MI?

Koca, yeni ağır bakımların açılmasıyla ilgili soru üzerine “Hayır, şu an yenilerin açılması üzere bir durum yok. Panik havası yok; lakin biz bundan sonra önlemlere devam ederek Covid’le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi müdafaamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yine kapatma ve gibisi durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, önlemlere devam” dedi.

DÜNYADA COVİD-19 OLAYLARI

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) yayımladığı haftalık rapora nazaran, geçen hafta dünya genelinde 5,7 milyon Kovid-19 olayı tespit edilirken hadise sayısı evvelki haftaya nazaran yüzde 6 arttı.

DSÖ, olay artışına rağmen virüse bağlı ölümlerde besbelli artış görülmediğini kaydetti. Geçen hafta dünya genelinde 9 bin 800 vefat kaydedilirken, sayı evvelki haftaya nazaran değişiklik göstermedi.

Bölgesel olarak, en yüksek olay artışları, yüzde 28 ile Batı Pasifik ve yüzde 25 ile Orta Doğu’da görüldü. Olay sayısı Afrika’da yüzde 33, Kuzey ve Güney Amerika’da yüzde 1 azalırken Güneydoğu Asya’da yüzde 5, Avrupa’da yüzde 4 arttı.

Haftalık vefat sayıları ise Orta Doğu’da yüzde 78, Güneydoğu Asya’da yüzde 23 artarken Afrika’da yüzde 17, Batı Pasifik’te yüzde 10, Kuzey, Güney ve Orta Amerika’da yüzde 1 azaldı, Avrupa’da sabit kaldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.