Nebati’den Kur Muhafazalı Mevduat için ‘atom bombası’ diyen Kılıçdaroğlu’na: Finansal istikrarı ve itimadı zedeleyici çeşitten spekülatif açıklamalar…

Posted by

Edirne’de partisinin küme toplantısında konuşan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ayçiçek alım fiyatının kilo başına 16 lira olması gerektiğini söyledi.

Çiftçilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Bay Kemal’in kelamı var, açık ve net söylüyorum; iktidar geldiğimizde çiftçiye KDV’siz, ÖTV’siz kırmızı mazot vereceğiz” sözlerini kullandı.

Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) sahiplerine seslenen Kılıçdaroğlu, “Bizim iktidarımızda yalnızca ve yalnızca faizi alacaklar. O denli döviz garantisi falan yok! Türkiye sömürge bir ülke değil” diye konuştu.

“Bizim saray merakımız yok” diyen CHP önderi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göndermede bulunarak, “Beyefendiye tahsil edilen yanlış hatırlamıyorsam 10 tane saray var. Biz ülkemizi mütevazı Çankaya’dan yönetmek isteriz” sözlerini kullandı.

“‘Kur Muhafazalı Mevduat, iktisadın kalbine yerleştirilmiş bombadır’ diyorlar. Bomba değil atom bombası” tabirini kullanan Kılıçdaroğlu, “Kur Muhafazalı Mevduat sahiplerine, yani bir avuç şahsa sesleniyorum: Bizim iktidarımızda yalnızca ve yalnızca faizi alacaklar. O denli döviz garantisi falan yok! Türkiye sömürge bir ülke değil, birilerinin sömürge alanı da değil” dedi.

NEBATİ’DEN KILIÇDAROĞLU’NA KUR MUHAFAZALI MEVDUAT YANITI

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı (KKM) ile ilgili açıklamalarına cevap verdi. Nebati, “Mevduat sahiplerinin hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan birebir anda getiri elde etmeleri kelam konusu değil” dedi.

Nebati de toplumsal medya hesabından Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına karşılık verdi.

Bakan Nebati, şunları söyledi:

  • Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı (KKM) finansal istikrarı temin etmek ve makroekonomik istikrarları sağlamlaştırmak maksadıyla devreye aldığımız uygulamalardan biridir. Bu uygulamayla temel gayemiz olan finansal istikrar sağlanmış; vatandaşlarımızın tasarruflarını ulusal para ünitemiz olan TL cinsi hesaplarda tutmaları özendirilerek döviz talebi sonlandırılmıştır.
  • Uygulama ile tasarruflarını döviz yerine TL cinsi hesaplarda değerlendirmeyi tercih eden vatandaşlarımızın döviz kuru değişimlerinden etkilenmemesi sağlanmaktadır.
  • Dolayısıyla, mevduat sahiplerinin hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan birebir anda getiri elde etmeleri kelam konusu değildir. Vade sonunda kurdaki artış TL faizini aşarsa sadece kurdaki artış kadar; aksi durumda ise en fazla yıllık yüzde 17 getiri elde edilmektedir.
  • KKM uygulamasından yararlanan vatandaşlarımızın toplam mevduat büyüklüğü bankacılık sistemindeki toplam TL mevduatların yaklaşık üçte birine, toplam vadeli mevduat hesaplarının ise yarısına yakınına ulaşmıştır.
  • ‘Bir avuç insanın bundan faydalandığı’ savının bilakis uygulamaya vatandaşlarımızın ağır ilgi gösterdiği açıktır. KKM uygulaması için minimum mevduat fiyatı bulunmamakta, isteyen her vatandaşımız bu eserden faydalanabilmektedir.

“MİLLETİMİZİN ORTAK MENFAATLERİNİ GÖZETEN BİR YAKLAŞIM DEĞİL”

  • Finansal istikrarın sağlanması gayesiyle devreye alınan KKM Uygulaması jeopolitik gelişmeler ve arz güvenliğine ait yaşanan tüm sıkıntılara karşın finansal istikrarın tesis edilmesinde aktif rol oynamıştır.
  • KKM uygulamasının finansal istikrar ve makroekonomik göstergeler üzerindeki olumlu tesirlerini yok sayarak gerçeği çarpıtmaya çalışmak muhakkak milletimizin ortak menfaatlerini gözeten bir yaklaşım değildir.
  • Ana muhalefet partisi genel liderinin yıkıcı muhalefet uğruna devlette devamlılık temeldir yaklaşımına aykırı, finansal istikrarı ve finansal inancı zedeleyici çeşitten spekülatif açıklamaları her bakımdan vatanseverlikten uzaktır.
  • Böylesi ciddiyetsiz ve spekülatif açıklamaları milletimizin takdirlerine bırakıyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.