Okul servisine yüzde 40 artırım

Posted by

Eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, veliler okul servis fiyatlarını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz nisan ayında yaklaşık yüzde 40 artırım uygulanan okul servisi fiyatlarına, eğitim-öğretim periyodu başında da en az yüzde 40 artırım bekleniyor. Mevcut tarifede yıllık en az 4 bin 712 lira olan servis fiyatı böylelikle 6 bin 600 liraya yükselecek. Okul servisi fiyatları, Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısıyla belirlenirken, fiyat belirlenme etabında çeşitli maliyet kalemlerindeki artışlar dikkate alınıyor. Şu anki mevcut tarifede en alt limit olan 0-1 kilometre ortası aylık 554 lira olarak fiyatlandırılırken, 25 kilometreyi aşan her kilometre başına 11 lira 62 kuruş ödeme yapılıyor. Ayrıyeten okul öncesi eğitim, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin servislerinde rehber işçi zaruriliği bulunuyor.

Günhan Sınar

AY SONUNDA YENİ TARİFE BELİRLENECEK

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Lideri Günhan Sınar, ağustos ayının sonunda yeni fiyatları belirlemek için toplanacaklarını belirtti. Sınar, “Ekonomik şartları göz önüne aldığımızda bu yıl da artırım gelecek lakin ne kadar yapılacağı konusunda bir şey söyleyemiyoruz” diye konuştu. Nisan ayından sonra bütün kalemlere artırım geldiğini tabir eden Sınar, “Bizim en büyük masraf kalemimiz mazot. Daha sonra ise sürücü fiyatları, yedek modül, servis bakımları geliyor. Biz tekrar de halkımızı üzmeyecek bir güncelleme açıklamak istiyoruz. Artırımı taban seviyede yansıtacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

YÜZDE 35 REHBER FİYATI EKLENİYOR

Salgın sürecinde, fiyatlamanın 2,3 ve 4 gün üzere başka olarak hesaplandığını lisana getiren Günhan Sınar, “Şu anda servislerimiz haftada 5 gün olarak hizmet veriyor. Yıllık fiyatlar 8,5 ay olarak hesaplanıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim gerçekleşiyor. Ayrıyeten bu fiyatlara ek, ilkokul ve ortaokullarda rehber işçi var. Bu fiyatlara yüzde 35 rehber işçi fiyatı ekleniyor. Etüt için kullanılan servislerde, fiyatlara yüzde 30 daha ekleniyor” sözlerini kullandı.
Aziz Baş

MALİYET ARTIŞLARI FİYATLARA YANSIYACAK

İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Lider Vekili Aziz Baş ise, 15-20 Ağustos tarihleri ortasında UKOME’ye yeni fiyat tarifesiyle ilgili tekliflerini sunacaklarını, bu hususta çalışmaların ise devam ettiğini söyledi. Aziz Baş, artırım oranının ne kadar olacağını öngöremediklerini, maliyet artışlarına nazaran fiyatlarda güncelleme yapılacağını belirtti. Ağustos sonunda tarifenin netlik kazacağını belirten Baş, “Yakıt fiyatlarının artması fiyatlara yansıyacaktır” formunda konuştu.

PLAKA VAR SERVİS YOK

Servis piyasasında L serisi plaka uygulamasından bahseden İSTAB Lider Vekili Aziz Baş, bu mevzuda düşünce yaşadıklarını söz etti. Araçların faal biçimde çalışması gerektiğini lakin insanların araçları satıp plakaları ise beklettiğini, bunun da servis sayısını azalttığını belirtti. Bu mevzuda Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisini kullanması gerektiğini vurgulayan Aziz Baş, “Servis sayısı azaldığı için öğrencileri taşımakta külfet yaşıyoruz. Araçlar satıldı plakalar ise bekletiliyor bu da bizi mağdur ediyor. Yolcu kapasitesini karşılamakta eza çekiyoruz” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.