ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi: 2022 YKS (AYT-TYT-YDT) imtihan sonucu sorgulama!

Posted by

YKS sonuçlarının erken açıklanma ihtimaline karşı öğrenciler ÖSYM sonuç açıklama sistemi sayfasını sık sık ziyaret ediyor. 18-19 Haziran tarihlerinde düzenlenen YKS oturumlarının üzerinden yaklaşık 3.5 hafta geçti. Lise eğitimlerini ön lisans ve lisansa tamamlamak isteyen milyonlarca aday imtihanlara iştirak gösterdi. Bu sene baraj puanı uygulamasının kaldırılmasıyla öğrenciler imtihana ağır bir iştirak sağladı. Sonuçların sistem üzerinde faal edilmesi sonrası adaylar sayısal, sözel ve eşit tartı puan cinslerinden elde ettikleri sonuçları öğrenecekler. Ayrıyeten lise bitirme puanı olarak da bilinen OBP sıralamalara direkt olarak tesir edecek. Pekala YKS sonuçları ne vakit açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuz…

ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı ÖSYM sonuç açıklama sisteminde. Adaylar sık sık sayfaya giriş yaparak yeni bir duyuru olup olmadığını merak ediyor.  YKS imtihan sonuçları bu sayfa üzerinden erişime açılacak. 

Adaylar kutucuklarda yer alan T.C. kimlik numarası/ YU numarası ve aday şifresini eksiksiz doldurarak sonuçlara erişebilecek. Şimdi ÖSYM üniversite imtihan sonuçlarını açıklamadı. Sizde buradan ” ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi” ibaresine tıklayarak sonuç sayfasına ulaşabilirsiniz.

YKS Sonuçları Ne Vakit Açıklanacak?

ÖSYM birinci sefer üniversite imtihanında bu türlü bir yoğunlukla karşı karşıya kaldı. Çeşitli platformlarda ve toplumsal medyada imtihan sonuçlarının erken açıklanma ihtimali göz önünde bulunduruluyor. Lakin yaklaşık 3.5 milyon adayın iştirakiyle gerçekleştirilen imtihanın sonuçları 20 Temmuz Çarşamba günü, ÖSYM takvimine uygun olarak açıklanacak. İmtihanların erken açıklanmasına ait bir bilgi paylaşımı yahut duyuru yer almıyor.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi, çoklukla merkezi imtihan sonuçlarını gece geç saatte yahut sabahın erken saatlerinde adayların erişimine açıyor. Böylece sistemde yaşanabilecek bir yoğunluğun önüne geçilmesi amaçlanıyor. Üç farklı oturumda düzenlenen YKS sonuçlarının Çarşamba sabahı saat 7:00 ile 10.00 saatleri ortası erişime açılması bekleniyor.

Kontenjanlar Yayınlanan Kılavuz İle Muhakkak Olacak!

Üniversite imtihanı sonuçlarının açıklanması ile birlikte ÖSYM YKS tercih kılavuzunu yayına alacak. Bununla birlikte iki ve dört yıllık üniversitelerin kontenjanları duyurulacak. Adaylar üniversitelerin tavan ve taban puanları, muvaffakiyet sıralamaları ile birlikte kontenjanlarını dikkate alarak tercih listelerini hazırlayacak. Birinci yerleştirmede rastgele bir üniversiteye kayıt hakkı kazanamayan adaylar için ikinci bir yerleştirme daha yapılacak. Bu yerleştirme süreçleriyle ilgili takvim yayınlanan kılavuz ile muhakkak olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.