Pandemide kalmadığı yurdun fiyat istediği öğrenci hakkında karar

Posted by

İzmir 7. Tüketici Mahkemesi, corona virüsü salgını devrinde yurttan ayrılan üniversite öğrencisini ödemediği taksitler nedeniyle icraya veren yurt sahibini haksız buldu.

Manisa’da yaşayan Hüseyin Can Gök, 2019 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Kısmını kazanınca barınma için İzmir Buca’da bir özel yurtla kontrat imzaladı.

Üniversite öğrencisi, ayrıyeten yurt ile 15 Mayıs 2020 vadeli 7 bin 150 lira bedelli senet imzaladı ve eğitim periyodunun devam ettiği marta kadar yurtta kaldı, bu aylara ait taksitlerini de ödedi.

Salgın sürecinde, 2020 Mart’ta, okulların uzaktan eğitime geçmesiyle yurttan ayrılan Gök, Manisa’ya ailesinin yanına döndü. Yurt sahibi, geri kalan ödemenin yapılması için icra takibi başlattı. Gök ise borçlu olmadığının tespiti ile icranın durdurulması için ihtiyati önlem kararı verilmesini talep etti.

BORÇLU DEĞİL, BERBAT NİYET YOK

İzmir 7. Tüketici Mahkemesi, yurt sahibi tarafından icra takibi başlatılan 4 bin 100 liraya ait tarafların dilekçelerini inceledi.

Mahkeme, Gök’ün icra müdürlüğündeki belgesinde yurda borçlu olmadığının tespitine ve makus niyet ispatlanmadığından davacılar faydasına makûs niyet tazminatı hükmetmeye yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme, kararında Türk Borçlar Kanunu (TBK) 138. unsurda yer alan “Sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen fevkalâde bir durum, borçludan kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkar ve kontratın yapıldığı sırada mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini dürüstlük kurallarına muhalif düşecek derecede borçlu aleyhine değiştirir ve borçlu da borcunu şimdi ifa etmemiş yahut ifanın çok ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını gizli tutarak ifa etmiş olursa borçlu, yargıçtan mukavelenin yeni şartlara uyarlanmasını isteme, bu mümkün olmadığı takdirde kontrattan dönme hakkına sahiptir.” sözlerini münasebet gösterdi.

İçişleri Bakanlığının 16 Mart 2020 tarihli genelgesi ile faaliyetlerin süreksiz bir müddetliğine durdurulduğu ve 24 Haziran 2020 tarihli genelge ile de Temmuz 2020 tarihinden itibaren sonlu olarak ve belirlenen kurallarla faaliyete devam edilebileceğinin kararlaştırıldığı belirtilen kararda, “İcra sürecinin çökmesi için dış bir olayın meydana gelmesi olgusu gerçekleşmiştir ve bu durum borçludan kaynaklanmamıştır.” denildi.

SÖZLEŞME İPTALİNE KARŞIN SENETLER İCRAYA VERİLDİ

Gök’ün avukatı Selim Balku, yurt idaresinin müvekkiline mukaveleyle bir arada senet imzalattığını belirterek, salgın nedeniyle kontrat iptaline karşın senetlerin icraya verildiğini söyledi.

SONUÇTA TÜKETİLEN BİR ŞEY YOK

Salgın sürecinde fevkalâde bir durumun gerçekleştiğini lisana getiren Balku, “Bu devir içerisinde yükseköğretim kurumlarına dair bir yasa hususu geçti. Eğitim periyodu askıya alındı. Tüketiciden beklenemeyecek bir sebepten dolayı bu mukavele askıya alındı. Müvekkil ve yurt idaresinin bir kabahati yok fakat sonuçta tüketilen bir şey de yok. Burada kalınmadı ve tüketim olmadı. Yurt idaresi buna sadık kalmalıydı. Bizce uygun bir karar.” tabirlerini kullandı. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.