Rusya, saldırıyı üstlendi

Posted by

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşta Rus ordusunun faaliyetlerine dair başşehir Moskova’da açıklamalarda bulundu.

Harkiv bölgesinde Ukrayna güçlerinin süreksiz konumlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla akın düzenlendiğini belirten Konaşenkov, bu taarruzda 200’e kadar Ukraynalı asker, yaklaşık 50 yabancı paralı savaşçı ile 19 askeri teçhizatın vurulduğunu aktardı.

Rus hava ve uzay kuvvetlerinin Donetsk bölgesinde bulunan “Sağ Sektör” milliyetçi kümesinin konumlarına yönelik hücumlar düzenlediğini ve bu akında 300’e yakın “milliyetçi” ile 30 özel askeri teçhizatın imha edildiğini söyleyen Konaşenkov, Zaporijya bölgesinde de 70 Ukraynalı askerin bulunduğu kışlanın yok edildiği bilgisini paylaştı.

Konaşenkov, “14 Temmuz’da Vinnıtsya kentindeki subay orduevine denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli ‘Kalibr’ füzeleriyle atak düzenlendi. Akın esnasında bu askeri ögede Ukrayna Hava Kuvvetlerinin kumandanları, yabancı silah tedarikçilerin temsilcileri ile Ukrayna ordusuna uçak ile imha araçlarının teslimatı ve uçakların tamirinin organize edilmesi konusunda toplantı yapıyordu. Taarruzda toplantıya katılanlar yok edildi.” tabirlerini kullandı.

Ayrıca, son 24 saatte Donetsk ve Dnipro bölgelerinde Ukrayna ordusuna ilişkin 5 idare merkezi ve bağlantı ağı ile Buk-M1 hava savunma füze sisteminin imha edildiğini aktaran Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerince de 18 idare merkezi, asker ile askeri teçhizatın yok edildiğini söyledi.

Ukrayna ordusuna ilişkin 2 “Mig-29”, 2 “Su-25” savaş tipi uçağı ile 9 insansız hava aracının düşürüldüğünü ve 9 “Uragan” çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini kaydeden Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 253 uçak, 137 helikopter, 1543 insansız hava aracı, 355 hava savunma füze sistemi, 4 bin 60 tank ve zırhlı araç, 746 çok namlulu roketatar, 3 bin 147 obüs ve havan topu, 4 bin 341 özel askeri araç yok edildi.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.