SEC, Şimdi de Cardano ve Bu 4 Altcoini Hedef Aldı!

Bugünlerde kripto dünyasının başı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile dertte. SEC’in Binance ve Coinbase davalarının detaylarındaki bazı hususlar oldukça can sıkıcı. Şimdi de SEC, Coinbase’in staking hizmetini hedef aldı. Bu bağlamda SEC, Cardano dahil 5 altcoin’in stake edilmesine imkan verdiği için borsayı suçluyor.

SEC, Cardano ve 4 altcoin’in stake’ini yasadışı ilan etti!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para sektörü zor günlerden geçiyor. Önemli bir gelişmede, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Coinbase’e dava açtı. Bu dava kapsamında, Coinbase’in kripto para stake hizmetinin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini açıkladı. Haziran ayının 5’inde dosyalanan iddianame, Coinbase’i beş altcoin için stake hizmeti sunarak menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçluyor. Bu altcoin’ler ise Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Solana (SOL), Cosmos (ATOM) ve Tezos (XTZ).

SEC’in kararı, menkul kıymetleri “birinin davranışından kar elde etme beklentisi yaratan herhangi bir şey” olarak tanımlayan menkul kıymetler yasalarını yorumlamasına dayanıyor. SEC’e göre Coinbase’in staking hizmeti bu tanımın kapsamına giriyor. Dolayısıyla SEC, bu durumu bir menkul kıymet ürün satışı olarak kabul ediyor.

SEC’in iddiaların dayanağını ne oluşturuyor?

SEC, iddialarını desteklemek için birkaç önemli noktanın altını çiziyor. İlk olarak, Coinbase 2019’dan beri staking hizmetleri sunarak yatırımcıların Coinbase’in yönetimsel çabaları aracılığıyla finansal getiri elde etmelerine olanak sağlıyor. Bu, bir menkul kıymetin menkul kıymetler yasası tanımıyla uyumlu.

İkinci olarak, stake işlemine katılan yatırımcılar coinlerini Coinbase’e emanet ediyor. Bu coinler Coinbase cüzdanında saklanarak, yatırımcıların adına stake ediliyor. Coinbase ise hizmetleri için %25-35 oranında bir komisyon alıyor. SEC bu düzenlemeyi menkul kıymetlere yapılan bir yatırım olarak görüyor. Çünkü Coinbase, burada bir aracı olarak hareket ediyor. Böylece, bireyler için stake işlemini daha kolay ve verimli hale getiriyor.

Üçüncü olarak, yatırımcılar Coinbase’in deneyimini ve uzmanlığını stake geliri elde etmek için kullanacağının farkında. Coinbase tarafından sunulan beş kripto para birimi için her bir stake programı bir yatırım sözleşmesi olarak görülebilir. Bu nedenle bu altcoin’ler bir menkul kıymet kategorisine giriyor.

SEC’in staking’i hedef alması kripto dünyasını nasıl etkiler?

SEC ayrıca Coinbase’i ilgili belgeleri SEC’e sunmamakla ve yatırımcılara staking hizmeti hakkında önemli bilgiler vermeyi ihmal etmekle eleştiriyor. Bu eylemleri, yatırımcı çıkarlarını koruyan 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın ihlali olarak kabul ediyor. Bu arada SEC, bireysel olarak stake edilen coinlerin ‘menkul kıymet’ meselesini değerlendirmiyor. Öte yanda, iddianamenin diğer bölümlerinde Cardano ve Solana’yı Kripto Varlık Menkul Kıymetleri olarak listeliyor. Ayrıca, Cosmos da SEC’in Binance aleyhindeki iddianamesinde bir kripto varlık menkul kıymeti olarak yer aldı. Bununla birlikte Ethereum, Binance ya da Coinbase iddianamelerinde kripto varlık menkul kıymeti listelerinde yer almadı.

SEC’in kararıyla birlikte uzmanlar, Ethereum gibi proof-of-stake (POS) coinleri için merkezi borsalardaki stake hizmetlerinin önemli yansımalarla karşılaşmasını bekliyor. Şu anda Binance, Coinbase ve Kraken gibi büyük borsalar Ethereum için %30’a yakın stake oranları veriyor. SEC’in merkezi borsalarda Ethereum staking’ini düzenlemeye başlamasıyla birlikte, stake kompozisyon manzarasının hızlı değişikliklere uğraması mümkün.

Öte yandan, Coinbase’in stake hizmetine yönelik iddianame, SEC tarafından kripto para birimi endüstrisi için düzenleyici netlik sağlamada önemli bir adıma işaret ediyor. Menkul kıymetler yasaları kapsamında kripto ile ilgili çeşitli faaliyetlerin sınıflandırılmasına yönelik daha katı bir yaklaşımı gösteriyor. Piyasa katılımcılarının artık olası yasal sonuçlarla karşılaşmamak için stake tekliflerini yeniden değerlendirmeleri gerekecek. Ayrıca, SEC’in yönergelerine uygunluğu sağlamak zorunda kalacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx