Türkiye’den kritik doğal gaz hamlesi! Çalışmalarda sona gelindi

Posted by

Oktay, Türkmenistan’daki resmi temaslarını ve yapılan muahedeleri kıymetlendirmek üzere, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği rezidansında basın açıklaması yaptı.

Türkmenistan ile Türkiye ortasındaki bağlantıların 30 yıllık geçmişi olduğunu söz eden Oktay, “Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve burada büyükelçilik açan birinci ülke. Fakat onun çokta öncesine dayanan kadim bir geçmişimiz var.” dedi.

TÜRK DEVLETLERİ ÇOK ÖNEMLİ EFOR SARF EDİYOR

Oktay, Türk dünyası ile Türkiye ortasında gelişen bir ilgi gördüğünü belirterek, “Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde, siyasi, ekonomik ve başka birçok alanda bağlantıların daha sistematik halde ve kurumsal yapıda geliştiğine şahit oluyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türk devletleri başkanları çok önemli efor sarf ediyor. Olağan bu bölge barışına ve bölgenin ekonomik kalkınmasına çok önemli katkı sağlayacak bir proje.” diye konuştu.

Türkiye ile Türkmenistan ortasındaki münasebetin mercek altına alındığında gelişen bir grafik görüldüğünü söyleyen Oktay, “Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılan kardeş Türkmenistan’ı, Özbekistan’da yapılacak bir sonraki toplantıda daimi üye olarak görmeyi dilek ediyoruz.” dedi.

Oktay, Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Kurulu (HEK) Toplantısı’nda iki ülke ortasındaki alakaları çerçeveye oturtma talihi bulduklarını söz etti.

72 unsurdan oluşan bir yol haritasının çizildiğini aktaran Oktay, halihazırda 2 milyar dolar olan ticari alakanın yıl sonuna kadar 3 milyar ve sonrasında 5 milyar dolar düzeyine çıkarmayı ve devamında 10 milyar doları hedeflediklerini tabir etti.

Oktay, güç, ulaşım, tarım, sıhhat ve inşaat bölümlerinde bağları geliştirecek dantel üzere örülmüş çalışmaların olduğunu söyledi.

‘KISMET OLURSA SONA YAKLAŞTIK’

Türkmen doğal gazını Türkiye’ye ulaştırmak için birkaç alternatifin bulunduğunu tabir eden Oktay, “Hazar üzerinden TANAP sınırının kullanılması, SWAP mutabakatı yahut gemiler ve gemilerden sonra boru sınırı olmak üzere 3 alternatif üzerinde çalışıyoruz ve kısmet olursa sona yaklaştık.” dedi.

Oktay, bu proje ile alakalı Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov’un da çabucak sonuca ulaşılması konusunda önemli dayanağı olduğunu belirtti.

Oktay, Rusya-Ukrayna ortasındaki kriz nedeniyle kuzey koridorunun riskli hale geldiğini ve bunun orta koridoru çok daha cazip hale getirdiğini belirterek, “Birçok alanda orta koridoru etkin hale getirmek istiyoruz. Hazar geçişinin kullanılması ile deniz yolu, demir yolu ve hava yolu lojistik altyapısının oluşturulması kıymetli. Burada da karşılıklı kararlılığın ve samimi bir işbirliğinin olduğunu gördük.” diye konuştu.

Tarım alanında da net bir işbirliğine karar verdiklerini tabir eden Oktay, ilgili bakanların çalıştığını ve çabucak faaliyete geçeceğini söyledi.

Oktay, gübre üretiminde hammaddesi olan Türkmenistan ile ileriye dönük ortak tarımın yapılabileceğini lisana getirdi.

Gümrük süreçlerinin kolaylaştırılması, ticaret ve yatırımda bürokratik pürüzlerin hafifletilmesi ile alakalı ortak çalışma kümesini faaliyete geçireceklerini lisana getiren Oktay, “İki tarafta da çok net bir işbirliği isteğini görmüş bulunmaktayız. Dediğim üzere biz bunun altını dolduruyoruz, Cumhurbaşkanlarımız bir ortaya geldiğinde bunların sonuçlarını görüyor olacağız, imzaların atıldığı bir etaba geliyor olacağız.” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.