TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya uyardı: ‘Sosyal medyadan yapılan satışlar yasal değil’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm sezonunda hareketliliğin artmasıyla sahte acente ve satışların da arttığını belirtti. Yurttaşların dijital doğrulama sistemi olan acentelerden alışveriş yapmalarını tavsiye eden Bağlıkaya, “İnternet sitelerinden alışveriş yaparken DDS

2023 yılına rekorlarla başladıklarını, deprem ve duraksamaya rağmen turizm sektörü için çok iyi geçmesini beklediklerini ifade eden Bağlıkaya, “Bu yıl ‘gurbetçi’ diye tabir ettiğimiz yurt dışında yaşayan yurttaşlarımız hariç yabancı ziyaretçi sayısının 50 milyonu aşmasını bekliyoruz. Döviz girdisi olarak 44 milyar dolar civarı bir beklentimiz var. Bunlar sadece yabancı ziyaretçi kaynaklı getiriler. Gurbetçi yurttaşlarımız kaynaklı getirileri ayrı tutuyorum” dedi.

Türkiye’nin bir kitle turizmi ülkesi olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, “Dünya üzerinde seyahat edenlerin yüzde 80’i hala tur operatörleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla seyahatlerini gerçekleştiriyor. Çünkü onların paketleri daha ekonomik ve insanlar seyahat organizasyonu için vakit harcamak istemiyor. Arama motorlarından kendileri için tarih olarak en uygun seçenekleri bulup alışverişlerini yapıyorlar. Seyahat acenteleri aracılığıyla seyahat etmek tüketicinin zararına olan bir şey değil, tam tersine yararına olan bir şey. Yeter ki seyahat acentesi ve tur operatörlerini iyi seçelim” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YAPILAN SATIŞLAR YASAL DEĞİL”

Yaklaşan turizm sezonu öncesi yurttaşları sahte acente ve sosyal medyadaki dolandırıcılık olaylarına karşı uyaran Bağlıkaya, turizm sezonunda hareketliliğin artmasıyla sahte acente ve satışların da arttığını söyledi.Bağlıkaya, devamında şunları kaydetti:

Seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin “Turizmin arıları” olduğunu belirten Bağlıkaya, “Arıların güçlü bir şekilde desteklenmesi lazım. Biz turist getireceğiz ki oteller dolacak. Oteller dolmazsa ne yatırımcılar memnun olur ne uçak şirketleri memnun olur ne de ülkeye döviz gelir” dedi.

“TURİZM SADECE EKONOMİK BİR HAREKETLİLİK DEĞİL”

Firuz Bağlıkaya, deprem bölgesinin turizm ile ayağa kalkacağına inandıklarını ifade ederek, “Deprem bölgesi toparlandıkça GAP turları da eski haline gelecektir. Turizm sadece ekonomik bir hareketlilik değil, aynı zamanda bir moral, motivasyon vesilesidir. Turizmin iyileştirici özelliğinin deprem bölgelerinde faydalı olacağına inanıyorum. İlk yapılması gereken işlerden birisi de turizmcilerin aktif hale getirilmesidir” diye konuştu.

2023 yılında Almanya’nın, en çok yabancı ziyaretçi gelen destinasyon olacağını tahmin ettiklerini aktaran Bağlıkaya, şunları ifade ederek sözlerini bitirdi:

“İlk 3 sıralama yine değişmeyecektir. En çok yabancı ziyaretçiyi Almanya’dan bekliyoruz. Rusya ve İngiltere de Almanya’yı takip edecektir. Rusya’da çatışmalı durum halen sürüyor. Çok uzun seneler sonra Almanya birinci sıraya tekrar yerleşti. Ben Rusya’nın, Almanya’dan birinciliği uzun süre tekrar alabileceğini düşünmüyorum. Biz henüz Almanya’dan 6 milyon yabancı ziyaretçiyi getirmişiz. Daha yapacak çok işimiz var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir