Yumurta üretimi durma noktasında

Posted by

Son vakitlerde yükselen dolar kuru nedeniyle tüm kalemlerdeki fiyat artışı, yumurta üreticilerini de olumsuz etkiledi.

Kozaklı ilçesinde bulunan ve günlük 100 bin yumurta üreten çiftlik sahibi Ahmet Ünal; “Yumurta maliyetlerimiz 1 lira 50 kuruş düzeyinde. Toptan satışımız ise 70 kuruştan yani 1 koli yumurta 21 lira. Yüzde 100’ün üzerinde ziyan ediyoruz. Bunun nedeni de girdilerin ve yem maliyetlerinin yüksek olması. Devlet, bizi yemde desteklemesi lazım. Yumurta fiyatları yeme nazaran düşük kalıyor. 1997 yılında başladığım yumurta kesiminde şu an günlük 100 bin yumurta üretimim var. Türkiye’de yumurta üretiminde istikrarsız bir büyüme var. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında 300 bin lira borcum vardı. Şu an yem fabrikasına 6 milyon 500 bin lira borcum var. Yumurta dalı içler acısı. Dayanılmaz bir ziyanımız kelam konusu. Bu ziyanımızı devletimizin görmesi gerekiyor” dedi. 

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI” 

Yakın bir tarihte üretimi durdurmayı düşündüklerini söyleyen Ahmet Ünal; “Bankadan aldığımız krediyi ödeyemiyoruz. Tekrar farklı bankadan kredi kullanarak başka bankaya olan borcu borçla kapatıyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Benim 15 günlük bir müddetim kaldı. Şayet bu türlü devam ederse tavukları kestirmeye bile gücüm kalmadı. Yurt dışında devletler üreticisini destekliyor. Kullanılan kredilerden devlet faiz almıyor. Ayrıyeten daha düşük ölçüde ödeme yaptırıyor ve işine devam etmesini sağlıyor. Türkiye’de faiz oranları çok yükseldi” tabirlerini kullandı. 

“NAKLİYE BİLE YAPAMAZ DURUMA GELDİK”

Ünal konuşmasını; “Sektörün son günlerindeyiz. Daha evvel yurt dışına yumurta ihraç ediyorduk. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından ötürü ihracat da yapamıyoruz. Bundan üç ay evvel yumurta nakliyesi 3 bin lira iken şu an 10 bin lira oldu. Nakliye bile yapamaz duruma geldik. Yumurta dalı bir ay daha bu türlü devam ederse ihracat yapmayı bırakın, Türkiye yumurta ithalatına bile başlayabilir” halinde konuştu. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.