Zigana Tüneli Güzergahı Neresi? Yeni Zigana Tüneli Uzunluğu Ne Kadar, Kaç Km?

Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en uzun tüneli olan Zigana Tüneli hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı. Yeni tünel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım göstereceği törenle birlikte bugün (3 Mayıs Çarşamba) günü vatandaşların hizmetine açılacak. Gündemin öne çıkan konuları arasında yer alan Zigana Tüneli’nin uzunluğu ve güzergahı merak konusu oldu. Peki Zigana Tüneli güzergahı neresi? Yeni Zigana Tüneli uzunluğu ne kadar, kaç km?

Detaylar içeriğimizde…

Yeni Zigana Tüneli 3 Mayıs Çarşamba günü vatandaşların hizmetine girecek. Tünel haberinin gündeme gelmesinin ardından araştırmalar hız kazandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni Zigana Tüneli hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli ile zamandan 92 milyon lira, akaryakıttan 180 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 272 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yani her yıl 272 milyon lira milletimizin cebine, Hazinemize kazandıracağız. Proje sayesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan 90 viraj ortadan kalktı.’ ifadelerini kullandı.

Zigana Tüneli Kaç Km?

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun aynı zamanda dünyanın ise sayılı çift tüp kara yolu tünellerinden bir tanesi olan Zigana Tüneli toplam 14,5 kilometre uzunluğuna sahip. 3 çift tüplü tünelde de yapım çalışmaları devam ettiği belirtildi.

Zigana Tüneli Güzergahı Neresi?

Bakan Karaismailoğlu konuyla ilgili ”Doğu Karadeniz’in en önemli ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekmekte. Zigana Tüneli’ni sadece Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum’u ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Başta İran, Irak olmak üzere tüm Orta Doğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşımaktadır.’ açıklamasında bulundu.

Zigana Tüneli Yolu Ne Kadar Kısaltıyor?

Yaklaşık 1,5 buçuk saat süren Gümüşhane-Trabzon arasındaki yol hizmete girecek Zigana Tüneli ile birlikte 30 dakikaya düşecek.

Zigana Tüneli Hakkındaki Detaylar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon ve bölge halkının ulaşımını rahatlatacağını belirttiği tünelle ilgili  ‘Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen kot, Yeni Zigana Tüneli ile 810 metre daha aşağı çekilerek 1015 metreye indirilmiştir. Proje sayesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan 90 viraj ortadan kalktı. Eğim yüzde 7,7’den yüzde 3,3’e düşerek yolun geometrisi iyileşti. Güzergah 8 kilometre kısalarak, seyahat süresi otomobiller için 30 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika düşürüldü.’ açıklamalarında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir