Bloomberg’den Hafize Gaye Erkan analizi

ABD’li finans kuruluşları Greystone’da CEO, Marsh McLennan ve perakende devi Tiffany’de Yönetim Kurulu Üyesi, First Republic Bank’ta Eş CEO’luk yapan Hafize Gaye Erkan’ın başarılı yükselişi dünyaca ünlü haber ajansı Bloomberg’de yer aldı.

“ŞİMŞEK-ERKAN EKİBİ DÖNÜŞTÜRÜCÜ ETKİ YARATMA POTANSİYELİNE SAHİP”

“Wall Street’te yükselebileceği en yüksek noktaya kadar yükseldi” ifadelerini kullanan Bloomberg, analizinde Erkan’ı yakından tanıyan ABD piyasalarının ünlü isimlerine sordu. Bu isimlerden biri şu anda özel sermaye şirketi olan ve yaklaşık 90 milyar dolarlık varlığı bulunan General Atlantic’i yöneten Bill Ford. Ford, geçtiğimiz yıllarda First Republic Bank’ın yönetim kurulunda birlikte görev aldığı Hafize Gaye Erkan için şu yorumu yaptı:

“Gaye kendini kanıtlamış bir lider. Başkan olarak atanması, onun pek çok başarısının takdir edilmesi anlamına geliyor. Şimşek-Erkan ekibi dönüştürücü bir etki yaratma potansiyeline sahip.”

2005 yılında, Goldman Sachs’ta çalışmaya başlayan Erkan’ın gelişimini o yıllardaki yöneticisi Marty Chavez ise şöyle anlattı:

“İkimiz de Wall Street’te bizim becerilerimize sahip insanların kucaklandığı bir dönemdeydik. Birlikte çalışmaya başladığımızda “Bilgisayarı açmama yardım eder misin’ sürecindeydik. En sonunda ise ‘Müşterilerimiz için matematik ve bilgisayarla gerçekten harika şeyler yapabiliriz’e geçtik. Matematikte ve yazılımda iyiyiz ve bu bir yetenek.”

Bloomberg, analizinde Goldman Sachs’ın 2011 yılında işten çıkarmalar yaparken, az sayıda kişiyi genel müdürlüğe terfi ettirdiğini hatırlattı ve ekledi “Erkan da bu göreve gelenlerden biriydi” ifadesini kullandı.

2014 yılında First Republic Bank’a yatırım müdürü olarak atanan Erkan’ın hızlı yükselişin altında finansal becerisi ve insanlar arası başarılı bir ilişki yönetimi olduğunu vurgulayan ajans, “2021’de birlikte eş CEO’luğa terfi eden Erkan kısa bir süre sonra ayrıldı ve ABD’nin en önemli finans kuruluşlarından Greystone’da CEO oldu. Kısa bir süre bu görevini yaptıktan sonra dünyaca ünlü sigorta şirketi Marsh Mclennan’ın yönetim kurulu üyesi oldu. Ardından Türkiye’nin ilk kadın Merkez Bankası başkanlığı için teklif aldı” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx