Erden Timur: Florya’yı almamız lazım dedim bana güldüler

Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, sarı kırmızılı kulübün mali genel kurulunda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Timur’un açıklamalarından satır başları…

‘ARAZİNİN 3’TE BİRİNİ ONLAR ALIYORDU’

“Bundan 2,5 sene önce Burak Başkan seçildiği zaman geçmiş dönem bilançolarını inceledim. İlk fark ettiğim şey çıkmaz bir durumdu. Faaliyet karı elde edemiyorsunuz, devrimsel bir karar alınmalıydı onun için de 4 5 seneye ihtiyaç vardı. Florya projesinden ne kazanırız hesabı yaptım. Emlak Konut ile yaptığınız zaman borcumuz azalmıyor, aksine 100 milyon artıyordu. Arazinin 3’te birini onlar alıyordu. Florya’da arazinin 3’te 1’i bizim. Toplam cironun 3’te 1’i bize kalıyordu. Emlak Konut’un da bir şartı vardı. Tamamen Florya’yı boşaltacaksınız diyordu.”

‘FLORYA’YI ALMAMIZ LAZIM DEDİM GÜLDÜLER’

”O dönem ihale yapılmıştı ama biz çıkamadığımız için ihale iptal oldu. Florya’dan çıkmamız Kemerburgaz’ın bitmesine dayalıydı. Kaynağımız var mı peki orayı yapmak için, yok… Kaynağımız var diye düşünelim, o dar kaynakla yapmaya çalışsak bile 3-4 sene sürecekti. 2 senelik faiz ve Kemerburgaz’ın inşaat maliyetini bir tarafa yazdığınızda banka borcu 1 lira bile azalmıyordu. Ben sayın başkanımıza gittim, çevremdeki insanlara anlattım Florya’yı satın almamız lazım diye ama çoğu insan güldü. İçinden veya dışından güldü. Sonra bir TSKB raporu hazırladık. Galatasaray’ın en büyük kaynağı, insanı. Müthiş çözümler ortaya çıktı. İlk raporda Florya’yı alırsak şu kadar paramız olacak diye bir rapor çıkardık.”

‘TRANSFER VE MAAŞ ENFLASYONU %90’

“Harcamalarımızı düşürmeliyiz diyoruz. Kendi katma değerinle ne gelir ürettin, onun yüzde kaçını harcadın? Bu çok adil bir sorgulama. Kendi yönetimimiz için bunu soruyoruz. Biz Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya ya da çeyrek finale kalmamız gerektiğini söylüyoruz. Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalanların maaş bütçesinin ortalaması 290 milyon Euro. Bizim kurucumuzun koyduğu hedefe gideceksek manzara bu. Bunu yapmamız gerekiyor. Son 10 yılın transfer maaş ve enflasyonu %90. Bu sene ekstrem bir artış var Suudilerin de piyasaya girmesiyle. Dünyada hem harcamalar artıyor hem de futbolda enflasyon artıyor. Gelir arttığı için rekabet de artıyor.”

‘KUR CİDDİ ŞEKİLDE ARTTI’

“Avrupa’da rekabet ettiğimiz takımlarla çok zor şartlarda rekabet ediyoruz. Kur ciddi şekilde arttı. Suudilerin piyasaya girmesi, rekabet ettiğimiz takımların yayın geliri ortalaması 120-130 milyon euro. Rekabet ettiğimiz takımlar bile değil bunlar. Biz 9 milyonlarla rekabet etmeye çalışıyoruz.”

‘TÜM SCOUT EKİBİNE TEŞEKKÜRLER’

“Aldığımız Hakim Ziyech, PSG ile anlaşma imzalamıştı kış transfer döneminde. Son saniyede belgeleri yetişmediği için imza atamamıştı. Transferler için tüm scout ekibine teşekkür ediyorum. Transferlere ödediğimiz ile kazandığımız arasında önemli olumlu anlamda iyi bir fark var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx