Fed Faiz Kararı Geldi: Altın ve Bitcoin Fiyatları Tepki Verdi!

ABD Merkez Bankası (Fed) Kasım ayında politika faizini üst üste ikinci kez değiştirmeyerek %5,25-%5,5 aralığında sabit bıraktı. Toplantı sonrası FOMC Başkanı Jerome Powell’ın konuşması bekleniyor. Powell, TSİ 21:30’daki basın toplantısında politika görünümü hakkında konuşacak ve soruları yanıtlayacak. Fen’in faiz kararı beklentiler doğrultusunda geldiği için altın ve Bitcoin fiyatı şimdilik ciddi bir tepki vermedi.

Merakla beklenen Fed Faiz Kararı geldi, altın ve BTC kısmi tepki verdi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın ve Bitcoin piyasaları Fed’in faiz kararını bekliyordu. ABD Federal Reserve, beklentiler doğrultusunda faizi sabit tuttu. Piyasa pozisyonu, Fed’in politika faizinde bir değişiklik olmayacağının tamamen fiyatlandığını gösteriyordu. Bunun sonucu olarak altın ve Bitcoin fiyatı basın zamanında karara kayda değer bir tepki göstermedi. Bu arada, ABD Dolar Endeksi ani tepkiyle hafifçe geriledi. Son olarak gün içinde %0,18 artışla 106,90 seviyesinde seyrediyordu.

Fed, politika açıklamasında, uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamını belirlerken bir dizi ekonomik faktörün dikkate alınacağını tekrarladı. Yatırımcılar, CME Group FedWatch Aracı’na göre, Fed’in yıl sonundan önce 25 baz puanlık (bps) bir faiz artırımına daha gitme olasılığını hala yaklaşık %20 olarak görüyor. Bunun için de piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasında ipuçları arayacaklar. Başkan Jerom Powell, TSİ 21:30’da kameraların karşısına çıkacak.

Fed faiz açıklamasından çıkarılacak önemli sonuçlar

  • Ekonomik faaliyet üçüncü çeyrekte güçlü bir hızda genişledi. İstihdam artışları ılımlı, ancak güçlü seyrini koruyor.
  • Enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor. Politika belirleme komitesi enflasyonu %2 hedefine döndürme konusunda kararlı.
  • Sıkılaşan finansal ve kredi koşullarının ekonomik faaliyet, işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı yaratması muhtemel. Ancak etkilerin boyutu belirsizliğini koruyor.
  • Hedeflere ulaşmaya yönelik risklerin ortaya çıkması halinde politika duruşunu uygun şekilde değiştirmeye hazır.
  • Politika lehinde oy birliği sağlandı.

Fed döngünün sonuna geldi mi?

ABN Amro’daki ekonomistler, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna geldiğini söylüyor. Bu bağlamda analistler şu açıklamaları yaptılar:

Temmuz ayının döngünün son artırımı olduğunu ve iyi huylu çekirdek enflasyon okumalarının FOMC’ye önümüzdeki aylarda politikayı beklemede tutma konusunda güven vereceğini düşünüyoruz. Fed’in önümüzdeki Mart ayından itibaren faiz indirimlerine başlamasını beklemeye devam ediyoruz. Düşen enflasyon reel faizleri yükseltecek ve tahvil getirilerindeki son sıçrama da finansal koşullarda önemli bir sıkılaşmayı temsil ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx