Kız-erkek ayrımı yapan müdür görevden alındı

Diyarbakır’da görev yaptığı okullarda katı cinsiyet uygulamalarıyla gündemden düşmeyen ve son olarak görev yaptığı merkez Kayapınar İlçesindeki Şehit Halit Gülser İmam Hatip Lisesinde kız ve erkek öğrencileri birbirinden ayırdığı için yoğun tepkilere neden olan okul müdürü Mehmet Zekeriya Erdem ile ilgili okulda mevzuata aykırı işlemler gerçekleştirdiği yönündeki şikâyetler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nca görevlendirilen müfettişler raporlarını tamamladı.

PANSİYONLU ÖĞRENCİLERİN İAŞESİNİ AMAÇ DIŞI KULLANDIRDI

Bakanlığa sunulan rapora göre Erdem, tepki çeken uygulamaları ve icraatları nedeniyle kusurlu bulundu. Müdür Erdem’e idari tahkikat sonucunda 2 kınama cezası ile 3 maaş kesme cezası verildi. Devam eden idari soruşturma nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü de okul müdürü Zekeriya Erdem’i müdürlük görevinden aldı.

Erdem’in bundan böyle okul idareciliği yapamayacağı ve mesleğine öğretmen olarak devam edeceği bildirildi. Müfettiş raporlarına göre, Erdem’in okulda kayıt dışı SGK’sız personel çalıştırdığı, okulun pansiyonuyla ilgili alım işlemlerini mevzuata uygun biçimde gerçekleştirmediği, yine okuldaki pansiyonlu kalan öğrenciler için gönderilen iaşeleri de amacı dışında kullandırdığı ve buna göz yumduğu ifade edildi.

İZİNSİZ MESCİT TEMELİ ATTI, KIZ-ERKEK ÖĞRENCİLERİ AYIRDI

Zekeriya Erdem 2 yıl önce de idareci olduğu Şehit Halis Gülser Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin bahçesinde Kayapınar Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin almaksızın habersizce bir gece yarısı dualar eşliğinde mescit temeli atmıştı. Zekeriya Erdem bununla da sınırlı kalmayıp daha önce görev yaptığı Merkez Bağlar İlçesindeki Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’ndaki kız ve erkek öğrencileri harem-selamlık olarak birbirlerinden ayırmıştı.

Gerek kamuoyunda, gerekse velilerin bu duruma yoğun tepsi göstermesi üzerine okul müdürü Erdem, geri adım atmayarak yaptığı uygulamanın doğru olduğunu belirtip, “Önümüzdeki yıl Allah nasip ederse öğretmenleri de kadın ve erkek olarak ayıracağım” açıklamasında bulunmuştu. Bu uygulamalarına karşı İlçe Kaymakamlığı Zekeriya Erdem hakkında idari disiplin soruşturması izni vermemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx