Külliye: BM iflas etti yerine AT kurulmalı

Filistin’in bağımsızlık ilanının 35. Yıl dönümünde sosyal medya hesabından paylaşım yapan Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Birleşmiş Milletler’in iflas ettiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler yerine Dünya Adalet Teşkilatı’nın kurulması gerektiğini söyleyen Uçum, “Dünya seviyesinde adil bir küresel düzen için devrimci bir süreç başlatacak en önemli ülkelerden biri Türkiye ve en kararlı lider ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olur” dedi.

Uçum’un paylaşımı şöyle:

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İFLAS ETTİ! “DÜNYA ADALET TEŞKİLATI” KURULMALIDIR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllarca “Dünya Beşten Büyüktür”, “Adil Bir Küresel Düzen Mümkündür” dedi. İnsanlığa bir kurtuluş yolu gösterdi. Bunun için; Birleşmiş Milletler yeniden yapılansın, veto hakkı kalksın diye defalarca çağrıda bulundu. Ne kadar haklı olduğu çok acı bir şekilde Gazze olayında bir kez daha kanıtlandı.

Aslında Birleşmiş Milletler Örgütü “dünyanın bir küresel teşkilatı var başka seçenek aramaya gerek yok” diye başta Abd olmak üzere emperyalist güçler tarafından ayakta tutulmaya çalışılan paravan yapıdan başka bir şey değildir.

Bu nedenle BM insanlığın hak, adalet ve barış ihtiyacını karşılamak bakımından son derece etkisiz bir örgüttür. Etkisizlik bir yana küresel emperyalizmin her türlü adaletsizliğini, sömürüsünü, saldırganlığını ve zulmünü perdeleyen zaman zaman da bu alçaklıkta alet olarak kullanılan bir örgüttür.

Bu göstermelik örgüt 7 Ekim 2023’le birlikte iflas sürecine girmiş ve aradan geçen bu sürede iflas etmiştir. İsrail’in soykırımına, gözü dönmüş caniliğine, vahşetine, zulmüne, insanlıktan çıkmış saldırganlığına en ufak bir tedbir bile alamayan BM artık iflas etmiştir. İnsanlığın en büyük vicdan testlerinden biri olan Filistin davasına kör ve dilsiz kalan, zulüm altındaki Gazze’yi ve Filistin Halkını adeta görmezden gelen BM iflas etmiştir. Acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısını ve istemini içeren karara 121 ülke evet diyerek 45 ülke çekimser kalarak aslında 166 ülkenin açık ve örtük İsrail soykırımına karşı olduğunu göstermesine rağmen BM’den en ufak bir tedbir kararı çıkmaması iflasın kesin delilidir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin, Rusya tarafından önerilen ve Gazze’de “insani ateşkes” çağrısı yapan karar tasarısını reddetmesi bu iflas tabutuna vurulan son çividir.

Birleşmiş Milletlerin yeniden yapılanamayacağı artık maruf ve meşhur bir vakıadır. İflas eden BM’nin ihya edilmesi artık mümkün değildir.

Bu iflasın bütün dünyaya ilan edilmesinin vakti gelmiştir.

Nasıl ki Milletler Cemiyeti ilk misyonu olarak vazedilen “Uluslararası Barışı Koruma” fonksiyonunu yerine getiremediği için 1946’da kendini feshettiyse

BM de ilk misyonu olarak kabul edilen “adalet ve güvenliği” tesis edemediği ve koruyamadığı için fiilen hükümden düşmüştür. Bugün yapılacak şey bu fiili hükümsüzlüğü resmen ilan ve gereğini eda etmektir.

Bunun için BM’nin iflasının ilanıyla BM üyesi ülkelere BM sözleşmesinden ayrılmaları ve “Adil Dünya Düzeni Teşkilatı”nı kurmak için bir araya gelmeleri çağrısı da yapılmalıdır.

Açık olan şudur; insanlık böylesi radikal kararlar almadan adil bir düzene kavuşmak için adım atamayacak.

Bu süreçte anti-emperyalist tavırdaki Milli Devletlerin birlikte hareket etmesi son derece önemlidir.

Dünya seviyesinde adil bir küresel düzen için devrimci bir süreç başlatacak en önemli ülkelerden biri Türkiye ve en kararlı lider ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olur.

Filistin Devletinin Bağımsızlık İlanının 35. Yıldönümü Kutlu Olsun.

Kahrolsun Küresel Emperyalizm!

Yaşasın Adil Bir Dünya Düzeni!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx