Tarihin Tozlu Sayfaları Arasında Günümüze Dünyanın En Tehlikeli 17 Silahı

Dünya tarihi boyunca askeri teknolojiler daha etkili ve ölümcül silahlar üretmek için devamlı bir şekilde gelişmişlerdir. Bu gelişmeler düşmanlar üstünde korku ve kayıpları artırmaya odaklı olmuştur her zaman. Bugün askeri tarihin erken dönemlerinden modern günlere kadar gelen en ölümcül silahları sıraladığımız bu listeyi hadi hep birlikte inceleyelim…?

Kaynak: https://247wallst.com/special-report/…

1. Kılıç (Ölümcüllük endeksi skoru:20)

Her yerde bulunan ve barutlu silahlardan önce var olan ikonik kılıçlar dünya üzerinde sayısız şekilde ve formda bulunmuşlardır. İlk kılıçların tarihi MÖ 3 bininci yıllara kadar dayanmaktadır.

2. Arbalet (Ölümcüllük endeksi skoru:32)

İlk olarak doğu Asya’da görülen arbaletler, sıradan yaylara göre kullanması daha kolay ve daha güçlü oldukları için çok hızlı bir şekilde dünyada yayılmıştır.

3. 16. Yüzyıl topu (Ölümcüllük endeksi skoru:43)

Topların ortaya çıkmasıyla deniz ve kara muharebeleri önemli bir şekilde değişmiştir. Bu dönemdeki toplar sınırlı manevra kabiliyetleri ve pek isabetli olmamalarına rağmen buldukları hedeflerine büyük hasarlar verirlerdi.

4. Çakmaklı silah (Ölümcüllük endeksi skoru:47)

Barutu yakmak için bir çakmak mekanizmasına sahip olan bu silahlar 17. Yüzyılda çok yaygınlardı. Tek başına pek isabetli olmayan bu silah bir gurup halinde kullanıldığında etkili bir güç demek oluyorlardı.

5. Kuyruktan dolmalı silah (Ölümcüllük endeksi skoru:229)

19. Yüzyılda popülerliğini kazanan bu silah çakmaklı silahlardan daha hızlı ve güvenli olmalarıyla birlikte daha ölümcüllerdir.

6. Springfield 1903 keskin nişancı tüfeği (Ölümcüllük endeksi skoru:778)

Amerikan ordusu tarafından 20. Yüzyılın başlarında kullanılan bu beş mermi şarjörlü sürgülü tüfek 1. ve 2. Dünya savaşında yaygın olarak kullanılmıştır.

7. Piyade tüfeği (Ölümcüllük endeksi skoru:4,200)

İlk piyade tüfekleri alman yapımı olup 2. Dünya savaşında aktif olarak kullanılmıştır. Farklı ateş oranlarına sahip bu tüfekler hızlı şarjör değiştirme kabiliyetleri sayesinde yaygınlıklarını kazanmışlardır.

8. 1. Dünya savaşı makineli tüfeği (Ölümcüllük endeksi skoru:12,730)

Makineli tüfekler 1. Dünya savaşında yıkıcı etkileri sayesinde yaygın bir şekilde kullanılmışlardır. Zamanında ağırlıkları ve kullanım için birden fazla kişi gerektirmelerine rağmen muharebe alanında cehennemi yaşatmışlardır.

9. 1. Dünya savaşı tankı (Ölümcüllük endeksi skoru:68,300)

Tanklar ilk olarak 1. Dünya savaşındaki hendek savaşının yol açtığı çıkmazı çözmek için yapılmıştır. Bu ağır zırhlı savaş araçları savaşın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır.

10. 1. Dünya savaşı bombardıman uçağı (Ölümcüllük endeksi skoru:229,200)

1. Dünya savaşı uçakların savaşta yaygın bir şekilde kullanıldığı ilk zamandı, bombardıman uçakları düşman uçakları düşürmek için kullanılan makinalı tüfeklere ve hedeflerin üstüne bırakmak kullanılan sınırlı sayıda bombalara sahiplerdi.

11. 75mm’lik Fransız topu (Ölümcüllük endeksi skoru:340,000)

Yüksek patlayıcı top mermisi ve toksik haz kovanları ateşlemek için bu top o zamanın teknolojisi için büyük bir gelişme olarak bilinir. Yeni nişan alma ve yükleme teknolojisi, topun o zamanki diğer benzer silahlardan önemli ölçüde daha hızlı ateş edebileceği anlamına geliyordu ve bu da savaşta çok önemli bir rol oynuyordu.

12. V-2 balistik füze (Ölümcüllük endeksi skoru:861,000)

Almanlar tarafından Alman şehirleri bombalayan müttefik güçlere karşı misilleme amaçlı üretilen bu füze savaşın son zamanlarında geliştirildiği için çok etkili olamamıştır.

13. Otomatik bomba atar (Ölümcüllük endeksi skoru:1,500,000)

Otomatik bomba atarlar genel yer araçları veya helikopterler üzerinde monte edilmiş bir şekilde bulunur. Hızlı ve etkili atışlarıyla bu bomba atarların yıkıcı etkileri vardır.

14. 2. Dünya savaşı tankı (Sherman M4) (Ölümcüllük endeksi skoru:2,203,000)

İki dünya savaşı arası tank teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesi sayesinde tankların savaştaki rolleri hiç olmadığı kadar kritikleşti. Zırhları ve taşıdıkları ağır ateş gücüne rağmen üstün hızları sayesinde tanklar savaşın ilk dönemlerinde birçok orduya diz çöktürmüştür.

15. 2. Dünya savaşı bombardıman uçağı (Ölümcüllük endeksi skoru:3,037,900)

Tanklarda olduğu gibi uçak teknolojisi de çok önemli bir şekilde gelişmiştir. Çoğu ordu hava savaşının önemli bir unsuru olan tek kanatlı uçaklarını benimsemiştir.

16. 20 kilotonluk nükleer bomba (Şişman adam) (Ölümcüllük endeksi skoru:48,550,000)

Savaşın sonunda Japonya’nın Nagasaki şehrini yakıp kül eden ‘Şişman adam’ bombası o zaman için dünya tarihindeki en ölümcül savaş aracı olmuştur. Binlerce insanı saniyeler içinde öldüren bu bomba Japonya İmparatorluğunun koşulsuz teslimiyetine neden olmuştur.

17. 25 Megatonluk hidrojen bombası (Ölümcüllük endeksi skoru: 210,000,000,000)

Soğuk savaş sürecinde geliştirilen bu bomba bilinen en ölümcül silahlardan birisidir. Daha önce savaşta hiç kullanılmamış olan bu bomba, devasa ölçülerde yıkıma neden olma kabiliyetindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx